Industrijas Ziņas

Varbūt arī tev kļūt par dziedātāju? Atbildes sniedz 4 profesionāļi

Raksta attēls - Varbūt arī tev kļūt par dziedātāju? Atbildes sniedz 4 profesionāļi Fotoattēlu kolāža.

06.01.2020 / Aiga Leitholde

Draugi apsolījuši, ka Ziemassvētkos tev uzdāvinās ukuleli. Savā laikā ir iegūts arī mūzikas skolas diploms. Šī varētu būt tava Jaunā gada apņemšanās!

Tāpēc jautājām pazīstamiem mūziķiem-skolotājiem:

Vai apgūt mūziku nekad nav par vēlu? Ar kādām grūtībām jārēķinās? Varbūt pieaugušajam mūzikas apgūšanā ir kādas priekšrocības?

Elvijs Grafcovs, Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas ģitāras pasniedzējs, grupas “Very Cool People” ģitārists:

Foto: Vadim Kozhin.

Mācīties mūziku ir vērts jebkurā vecumā! Es pasniedzu privātstundas pieaugušajiem, kas vēlas mācīties vai turpināt tālāk apgūt mūziku. Rezultāts ir atkarīgs no katra cilvēka apņēmības - cik daudz laika tiek veltīts treniņiem.

Daļa pieaugušo bērnībā ir gājuši mūzikas skolā, daļa mūziku iepriekš nav mācījušies, bet, vērtējot kopumā, nav nekādas lielās atšķirības, viss ir atkarīgs no motivācijas. Dažreiz vecāki uz iepazīšanās nodarbībām atved savus bērnus un vēlāk nāk kopā ar viņiem mācīties.

Ir pieaugušie, kas paši ir nolēmuši mācīties spēlēt ģitāru, lai beidzot viņi atkal var spēlēt savus iemīļotos AC/DC hitus un citas dziesmas, kuras viņi vienmēr gribējuši iemācīties.

Uz nodarbībām nāk arī mūzikas vidusskolu beiguši jaunieši, kas ir izlēmuši savu dzīvi saistīt ar mūziku.

Kļūsti par profesionāli vai spēlē tikai savam priekam, jebkurā gadījumā cilvēki, spēlējot mūzikas instrumentu, nedomā par savām problēmām.

Tajā brīdī koncentrēšanās notiek tikai uz dziesmas spēlēšanu, vai tas nav daudz labāk kā Bikram joga un citas tamlīdzīgas nodarbes?

Agnese Rakovska, grupas “Triānas Parks” vokāliste, studē audio logopēdiju Rīgas Stradiņa universitātē:

Foto: Henriete Dolgova un Jānis Ozols.

Mūziku apgūt nekad nav par vēlu. Taču jāņem vērā, ka cilvēks, kas mūziku apgūst jau no agrīna vecuma, būs soli priekšā cilvēkam, kas mūziku sāks mācīties divdesmit gadu vecumā. Mūziķi jau no bērnības trenē fonemātisko uztveri un dzirdi, mācās mūzikas valodu un solfedžo. Autodidakts, protams, to var izdarīt, bet pieaugušā cilvēka vecums dziedāšanai nebūs priekšrocība. Muzikālais progress atkarīgs no katra paša - ja cilvēkam ir liela motivācija un interese katru dienu pašam ar sevi strādāt, tad daudz var sasniegt.

Negribu būt skeptiska, bet, zinot, kādi ir cilvēki – viņiem ir darbs, ģimene, citas problēmas, parasti pieaugušie kļūst par svētdienas mūziķiem. No otras puses, cilvēka paša rokās ir visas iespējas, lai realizētu savus sapņus.

Pašrefleksija ar mākslas palīdzību ir svarīga, lai saglabātu cilvēka mentālo veselību. Ne velti psihoterapijā pastāv mākslas terapija kurss, kura viens no virzieniem ir arī mūzikas terapija.

Muzicējot cilvēks gūs pozitīvas emocijas. Ar mūzikas palīdzību cilvēks varēs atklāt sevi kā personību, motivēt pārvarēt problēmas.

Tagad, kad pati augstskolā apgūstu mākslas terapiju, varu novērtēt, cik ļoti mūzikas iespaidā mainās tieši cilvēka personība. Cilvēks kļūst apmierinātāks, uztver dzīvi vieglāk, mazāk satraucas par problēmām.

Iveta Gaile, vokāla pedagoģe, studē džeza vokālu Prins Claus Konservatorijā Nīderlandē, Groningenā:

Foto: Zoltan Acs.

Mans vokālais pedagogs J.D. Valters (Walter) stāstīja atgadījumu – pie viņa atnākusi 67 gadu veca kundzīte, kas vēlējusies apgūt džeza vokālu. Viņas muzikālās dotības uzreiz nebija pamanāmas. Skolotājs pēc pirmās nodarbības nolēma dāmai paziņojot, ka diemžēl nevarēs viņai palīdzēt. Uz nākamo nodarbību sieviete atnākusi ar kladīti, kurā bija pierakstīti visi vingrinājumi un komentāri no iepriekšējās nodarbības, skolotāju pārsteidza lēdijas apņēmība un cītība, un viņš nolēmis turpināt ar viņu strādāt.

Aizvadījusi 3-4 gadus cītīgās nodarbībās, viņa tiešām kļuvusi par diezgan labu džeza dziedātāju.

Es domāju, šis dzīves piemērs pierāda, ka ar mērķtiecību var sasniegt gandrīz jebko!

Pieaudzis cilvēks labāk apzinās mērķi. Kad par privātstundām tiek maksāta paša sūri grūti pelnītā naudiņa, tas liek sevi motivēt sasniegt rezultātus.

Pieauguša cilvēka balss lielākoties ir nobriedusi, tembrāli "kuplāka". Ar dziedāšanu nav saistītu tādu grūtību kā ar instrumentu, piemēram, klavieru vai vijoles spēles apgūšanu. Tur svarīgi jau no mazām dienām ievingrināt pirkstu muskulatūru, kamēr tā vēl ir elastīga.

Es pati esmu sākusi apgūt vokālu 23 gadu vecumā. No vienas puses, tas ir diezgan vēlu, bet no otras, kā jau minēju, daži sāk pēc 60! Man šķiet, ka īpaši džezu ir labi sākt tādā apzinīgā vecumā, kad personība jau ir nobriedusi, jo tad to var atspoguļojot mūzikā, improvizācijā. Džezā vajag stāstu – par mīlestību, par vilšanos, par sapņiem, par attiecībām. Galvenais ir cilvēka interese un mērķtiecība, un azarts apgūt konkrēto mūzikas stilu. Džezā vissvarīgākā ir klausīšanās, atdarināšana un sava stāsta veidošana.

Ervīns Ramiņš, Bērnu un Jauniešu Mūzikas klubs Rokskolas vokālais pedagogs, grupas “Laime Pilnīga” vokālists: 

Foto:Maris Savik.

Es pilnīgi droši varu apgalvot, ka sākt mācīties mūziku - instrumenta spēli vai dziedāšanu, nekad nav par vēlu, jo:

  • tas ir viens no labākajiem laika pavadīšanas veidiem;
  • mūzikas apgūšana attīsta koordināciju, atmiņu, emocionālo līdzsvaru ( tas noder arī uzstājoties konferencē);
  • mūzikas pasaule ir tik plaša, ka ikkatrs dažādos vecumos var atrast sev piemērotāko veidu kā izpausties.

Pieaudzis, nobriedis cilvēks zina mērķi un apzinās, ka tā sasniegšanai būs jāiegulda darbs. Grūtības, ar kurām nākas saskarties, katram ir ļoti individuālas. Bet pārsvarā tās var pārvarēt ar darbu, gribasspēku un azartu.

Dziedāšana vieglāk padodas tiem, kas spēj atdarināt un imitēt dažādas skaņas. Šī spēja palīdz izprast skaņu veidošanas līkločus.

Man ir bijis un vēl joprojām ir tas gods strādāt ar cilvēkiem, kas ir sākuši mācīties mūziku vēlu, bet ar labiem rezultātiem. Viņi turpina mani pārsteigt. Galvenais ir ticība, darbs un prieks par procesu!

 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!