Kas ir šis nāvei nolemto klubs 27?

Raksta attēls - Kas ir šis nāvei nolemto klubs 27? Ekrānšāviņu kolāža

04.09.2015 / Aiga Leitholde

Cilvēkus izsenis ir aizrāvuši mistiski stāsti, sazvērestības teorijas un šķetināmas mīklas. Klubu 27 veido ietekmīgi mūziķi, kas miruši, sasniedzot 27 gadu vecumu. Vai tas ir liktenis, kas nāk komplektā ar ģeniālu talantu? Vai tomēr tikai sakritības - rakstnieku dzīvīgās fantāzijas auglis?

Roberts Džonsons

Kā pirmais klubā 27 iestājās leģendārais blūzmenis Roberts Džonsons (mēļo, ka vīrs noslēdzis līgumu ar  nelabo, savu dvēseli iemainot pret ģitāras spēles prasmēm un dziesmu rakstīšanas talantu). Džonsons mira 1938.gadā, pārdozējot strihnīnu, un  aiz sevis atstāja 29 dziesmas, kas kļuvušas par blūza ABC.

Roberts Džonsons Foto:cdn.americansongwriter.com.

Braiens Džons

1969.gadā rokgrupas The Rolling Stones dibinātājs Braiens Džons noslīka peldbaseinā. Mūziķis nav sarakstijis nevienu no Stonu dziesmām, taču vienmēr tiek godāts un pieminēts kā  rokmūzikā tik svarīgā kolektīva dibinātājs.

Džimijs Hendrikss

1970.gadā roka dievs ģitārists Džimijs Hendrikss piedzīvo pavisam nelāgu nāvi – nosmokot savos vēmekļos. Aiz sevis ģitārists atstāj bagātīgu diskogrāfiju un ikonisku skatuves tēlu, ko atdarina neskaitāmi sekotāji.

Dženisa Džoplina

1970. gadā narkotiku pārdozēšanas dēļ mūžībā aiziet blūza dziedātāja ar unikālo balss tembru - Dženisa Džoplina. Viņai piemita daudzpusīgs talants - skatuviskā iznesība, kas elektrizēja publiku, komponistes un aranžētājas spējas, bet savā brīvajā laikā Dženisa gleznoja.

Džims Morisons

1971.gadā mīklainos apstākļos mirst The Doors līderis Džims Morisons, kas šajā gadā bija nolēmis atmest savu narkotiku lietošanas paradumu. Fani uzskata, ka tā varēja būt slepkavība (vainīga Morisona mīļākā), bet visticamāk arī Morisona dzīvību laupīja narkotikas. Morisona kapa vieta Parīzē kļuva par savdabīgo svētceļojumu galamērķi.

Kurts Kobeins

1994.gadā, padodoties cīņai ar veselības problēmām un ar narkotiku atkarību, nošāvās grupas Nirvana līderis Kurts Kobeins. Mūziķa nāve pasauli vārda burtikajā nozīmē - satricināja, Kobeins tika padarīt par par kulta figūru ne vien mūzikā, bet arī modē.

Eimija Vainhausa

2011.gadā 27 gadu vecumā mirst arī talantīgā R&B dziedātāja Eimija Vainhausa. Ņemot vērā presē plaši iztirzāto mūziķes ekscentrisko dzīvesveidu, cienot talantīgo mūziķi, Eimijas nāves cēlonis ilgi tika noklusēts, bet tagad ir zinām, ka alkohola lietošanas paradumi ir Eimijas pāragrās nāves cēlonis.

Kluba 27 biedri ir arī Grateful Dead dibinātājs Rons Pigpen Makkernans, The Stooges basists Deivs Aleksanders un citi, par kuriem varēsi uzzināt piektdienas 4.septembra vakarā Nabaklaba mūzikas žurnālista Ulda Rudaka sagatavotajā lektorijā, bet vēlāk lietuviešu grupa nospēlēs veltījuma koncertu Tribute To Club 27: Janis Joplin & Jim Morrison.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!