Momend: Pārāk daudz domājot, pazūd fokuss uz mūziku

Raksta attēls - Momend: Pārāk daudz domājot, pazūd fokuss uz mūziku Foto: Linda Vintere

03.04.2015 / Normunds Vucāns

Viena no Latvijas grupām Tallinn Music Week, kas uzstājās ne tikai vakara daļā, bet arī uz City Stage programmā, bija grupa Momend. Īsi pēc šī priekšnesuma lielveikalā aicināju grupas dalībniekus Kārli, Elviju un Matīsu uz sarunu, lai noskaidrotu, kur palicis bundzinieks un kā viņi jūtas Tallinā.

 - Tikko kā nokāpāt no City Stage skatuves. Kā jūtaties?

Kārlis: Šis bija tikai puskoncerts, jo bundzinieks nav ieradies, bet viņš būs. Esot apmaldījies, braucot šurp. Pagaidām sajūtas labas, neliels uztraukums dīda, taču tas ir normāli. Vairāk jau tagad sākam noskaņoties vakaram, arī pašiem ir tam jāpagatavojas.

- Pirms tam kādreiz bija sanācis spēlēt veikalā?

Kārlis: Nē, bet vienmēr esmu gribējis to darīt.

Matīss: Nē.

Elvijs: Jā, mūzikas veikalā.

Kārlis: Ā, Randoms. Ja tas skaitās.

Elvijs: Kaut kādā random veikalā. [smejas] Bet šādā pirmo reizi.

- Vai vietas dēļ pieejat savādāk tam, ko un kā dariet, vai arī tas bija parasts akustiskais koncerts?

Elvijs: Nē.

Kārlis: Jā.

Elvijs: Tas nebija parasts tikai tāpēc, ka braucām šurp atsevišķi, bundzinieka nebija, un tad no trīs cilvēkiem vajadzēja izspiest labāko, ko varam.

Kārlis: Šis bija tāds ātrais risinājums.

Matīss: Veikalam ir arī tāda lieta, ka cilvēki nenāk klausīties. Viņi nāk iepirkties, un tad tā mūziku ir fonā.

Kārlis: Beigās jau salasījās diezgan daudz klausītāji, kādi... 30?

Matīss: 50 cilvēki, man patīk pārspīlēt.

Kārlis: Es nemāku noteikt uz aci. Bet ja 50, tad vēl labāk. Man liekas, ka kopumā bija ok.

- Kas sagatavots vakara programmai?

Kārlis: Skanēs mūsu otrais albums Spirals, ar dažām izņemtām dziesmām laika ierobežojuma dēļ, kā arī viena no vecā ieraksta dziesmām, ko esam pārveidojuši atbilstoši jaunajam skanējumam. Tā ir Rust On My Golden Teeth. Tas arī būs tas, ko mēģināsim šovakar atskaņot.

Elvijs: Vēl esam īpaši pacentušies ar sagaidīšanas video.

Kārlis: To uztaisījām tādu, lai liktos, ka esam kruta grupa! [smejas]

Elvijs: Vienkārši situācija ir tāda, ka ar to esam uzlikuši sev latiņu, un tagad nedrīkstam zem tās nolaisties.

Kārlis: Mēs tajā video teicām, ka mums ir tik daudz iekšā, ka nu tik būs. Laikam īsti neapzinājāmies, ko tas sevī ietver. Cilvēki jau teica – ja jums ir tāds video, jūs sūdīgi nevarat nospēlēt! [smejas]

Elvijs: Bet soundčeks liecināja, ka viss būs labi. Mēs bijām trijatā, bungas nebija, soundčeks līdz ar to arī principā gandrīz nebija. Bungas baudīju es, ģitāru arī spēlēju es, pat nezinu, ko domāja darbinieki uz vietas. Iespējams, ka mums nav bundzinieka., un ok, šis ir tāds dīvains setaps grupai, bet lai jau viņiem veicas. [smejas]

- Varbūt jums bundzinieku nemaz nevajag, ja jau trijatā labi ar visu tiekat galā?

Matīss: Mums jau tikko izskanēja piedāvājumi no visādiem citādiem bundziniekiem, kas nav aizņemti.

Kārlis: Mēs vēl apspriedīsimies, tiklīdz viņš ieradīsies.

- Es esmu redzējis kādus piecus vai sešus jūsu koncertus, bet man liekas, ka pagājušā gada uzstāšanās Tallinn Music Week ietvaros ir labākā līdz šim. Tam tā īpaši piegājāt, vai arī vienkārši spēlējāt jaunās dziesmas tādas, kādas tās tolaik bija?

Elvijs: Tieši tā, tu visu pateici tā, ka nav vairs ko atbildēt! Mēs spēlējām dziesmas tieši tādas, kādas tās tolaik bija, pilnīgi zaļas.

Kārlis: Varētu teikt, ka mēs īpaši gatavojāmies tādā ziņā, ka bijām nenormāli pārbijušies. Dīvaini, ka saki, ka tas ir labākais mūsu koncerts, ko esi dzirdējis, jo pašiem atmiņas ir tādas, ka šoreiz noteikti vajadzētu labāk.

- Vai šogad ir lielāks satraukums vai atbildība?

Elvijs: Par atbildību jau teicām – nedrīkstam nolaisties zem latiņas, ko paši sev esam uzlikuši. Savādāk ir tas, ka mēs izbaudām to, ko darām uz skatuves. Nevis kā pērn, kad atbraucām un vienkārši nospēlējām konci, kurā bijām pārāk uztraujušies.

Kārlis: Mēs pārāk daudz domājām, kāds no tā visa būs rezultāts, koncentrējāmies, ka tam kaut kas mums ir jānes. Šobrīd man liekas, ka iekšējais mikroklimats ir tāds, ka vairāk izbaudām, ko darām, un nav tāds pašu uzlikts spiediens par to, ko šis atnesīs. Vienkārši darīsim visu pēc labākās sirdsapziņas un tad jau visam būtu jābūt kārtībā.  Ja tas ir izdarīts, tad jau arī pārējais vienā brīdī neizpaliks.

- Tātad, braucot šurp šogad, nebija nekādu konkrētu sapņu vai ambīciju, piemēram, nokļūt kāda medija publikācijā vai tikt uzaicinātiem uz kādu koncertvietu?

Kārlis: Nekas konkrēts. Konkrēti mediji vai festivāli mums nav padomā, kā jau teicu, koncentrējamies tikai uz to, ko mēs paši darām. Protams, mums visiem iekšā ir klusā balss, kas saka, ka kaut nu kaut kas no šī iznāktu, bet ir skaidrs, un arī pērnais gads to apliecināja, ka, pārāk daudz domājot, pazūd fokuss uz pašu galveno, kas šajā gadījumā ir mūzika. Šeit ir mūsu cilvēki no I Love You Records, kas, cerams, parūpēsies, lai tur atnāk arī kāds no šiem festivālu vai mediju pārstāvjiem un pēc tam arī kaut ko pasaka par mums, bet par to paši pārāk daudz nedomājam.

_______________________________

Šajā mirklī ar grupu atvadījāmies ar norunu tikties pēc vakara koncerta. Momend uzstāšanās Sinilind klubā bija lieliska, ar katru dziesmu tikai uzlabojoties un uzlabojoties. Pavisam īsi pēc tās sastapu Kārli, lai uzdotu vēl pāris jautājumus par koncertu un nākotnes plāniem.

- Kā jūties pašlaik?

Labi, bišķi atvieglots. Visu izdarījām līmenī, paši esam priecīgi, bet vienmēr jau sevi grūti novērtēt. Gaidīsim atsauksmes, tas parasti ir rādītājs. Liekas, ka visu izdarījām, kā gribējām.

- Cik atceros no citiem gadiem Tallinā, grupas parasti uzsver, ka tām svarīgākais ir spēcīgs sākums, bet turpinājums nav tik nozīmīgs. Jūs atkal ar katru dziesmu palikāt arvien labāki un labāki! Speciāli tā plānojāt, vai arī tā vienkārši sanāca?

Tas nebija speciāli, nebija tā domāts. Sākām ar Another Human Being, kas, kā mēs paši domājam, ir viena no spēcīgākajām jaunā albuma dziesmām, bet es nezinu, varbūt tev tāda sajūta bija, jo paši vairāk iejutāmies, pamazām atvērāmies. Beigās Rust On My Golden Teeth ir kā pēdējā dziesma, un tad jau, zini kā, izšauj visu pulveri līdz beigām!

- Runājot par Rust On My Golden Teeth, esmu drošs, ka man personīgi jūs nekad neko labāku neierakstīsiet. Bet šī versija bija vēl labāka par oriģinālu! Tagad tieši tuvojas Record Store Day – varbūt ir jāiet pie Bruno [Rozes, I Love You Records vadītāja – aut.] un jāsaka, ka šis ir jāieraksta?

Ok, šī ir laba ideja! Es par to nebiju domājis šādā veidā, bet iedomājos, ka vispār varētu, un, ka tā ir jāieraksta. Kad to izpildām koncertos, cilvēki saka, ka ir labi, labāk nekā ieraksts, tikko pirms sarunas ar tevi vēl viens cilvēks man to teica. Tā kā, iespējams, jāieraksta. Pārveidojām dziesmu, lai tā iederētos jaunajā programmā, un cilvēku viedokļi ir pat negaidīti pozitīvi.

- Man īstenībā liekas, ka vēl pāris dziesmas no Episodes Of Trust varētu līdzīgi tikt pārveidotas.

Jā. Pagaidām gan nav īsti bijis laiks pieķerties šai lietai, bet tāda doma ir, arī, lai programma paliek plašāka un varam vairs neapbižot koncertos arī tos cilvēkus, kam pirmais albums varbūt patika labāk.

- Visbeidzot – ko gribas paspēt paveikt līdz gada beigām?

Mums pašlaik ir plāns izspēlēties pa vasaru, cik vien iespējams, arī festivālos. Noteikti izdosim vēl vienu singlu no Spirals. Negribas neko apsolīt, bet ir doma arī par klipu. Tad vēl bišķi tālākā nākotnē, uz rudens pusi, ir doma ierakstīt arī kaut ko pavisam jaunu un svaigu, un to palaist tālāk.

- Ir arī kaut kas tapis no tā jaunā materiāla?

Mēģinājumos kaut ko cilājam, bet vēl nekas nav gatavs.

- Stilistiski paliksiet pie otrā albuma skanējuma, vai arī iesiet vēl tālāk?

Domāju, ka tur būs kaut kas vēl cits. Pamatā paliksim pie šī ieraksta skanējuma, bet iesim tālāk, gribas vēl kaut ko citu svaigu klāt. Mēs neieciklējamies uz vienu vai otru skanējumu, bet spēlējam to, kas attiecīgajā mirklī liekas foršs pašiem, un tad skatāmies, kas no tā sanāk.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!