Ugunsgrēkā sadeguši Eltona Džona, Nirvana un tūkstošiem citu ierakstu oriģināli

Raksta attēls - Ugunsgrēkā sadeguši Eltona Džona, Nirvana un tūkstošiem citu ierakstu oriģināli Pawel Janiak/Unsplash

13.06.2019 / Artis Ķekars

Pirms 11 gadiem Holivudā, ‘‘Universal studios’’ piederoši filmēšanas laukumi un noliktavas cieta pamatīgā uguns nelaimē. Lai gan sākotnēji tika ziņots, ka liesmas postījušas vien izklaides parka ‘‘King Kong’’ atrakcijas un kādu videomateriālu glabātuvi, kur uzglabātas vien kopijas, patiesie zaudējumi bijuši daudz ievērojamāki. Žurnāls ‘‘The New York Times’’ nācis klajā ar jaunu informāciju par sen aizmirsto nelaimi, apgalvojot, ka uguns iznīcinājusi arī ļoti vērtīgu mūzikas ierakstu arhīvu.

Ugunsgrēks izcēlies agrās 2008. gada 1. jūnija rīta stundās. Nakts vidū, vienā no filmēšanas laukumiem darbu beiguši strādnieki, kas lodējuši kādas ēkas jumta konstrukciju. Sekojot darba protokolam, konstrukcija kādu laiku uzraudzīta, lai augstās temperatūras dēļ tā neuzliesmotu. Aptuveni 40 minūtes pēc tam, kad strādnieki darba vietu jau bija pametuši, tur izcēlies pamatīgs ugunsgrēks.

Liesmas izplatījušās ļoti strauji un savā ceļā nesaudzēja neko, tai skaitā kādu kulta seriālā ‘‘Back to the Future’’ izmantotu filmēšanas laukumu. Visbeidzot, sasniedzot ‘‘Building 6197’’ – video materiālu glabātuvi, kur tika turētas dažādas videokasetes un filmu lentes, kā arī masīvs ‘‘Universal Music Group’’ mūzikas ierakstu oriģinālu arhīvs.

Neskatoties uz to, ka ugunsgŗēka dzēšanā aktīvi iesaistījās vairāki kā simts ugunsdzēsēju, ērtākai uguns likvidēšanai tika nolemts glabātuvi demontēt.

Rezultātā tika iznīcināti gandrīz visi mūzikas ieraksti. Kādā 2009. gadā sastādītā konfidencionālā ziņojumā ‘‘Universal Music Group’’ lēsa, ka uguns nelaimē zuduši aptuveni 500 000 dziesmu oriģināli.

Liesmās zuda vairāki tūkstoši vēsturiski ikonisku mūziķu oriģinālie ieraksti, visticamāk tai skaitā arī Billijas Holidejas, Luīsa Ārsmtronga, Djūka Elingtona, Ela Džolsona, Binga Kosbija, Ellas Ficdžeraldas, Džūdijas Gārlendas, Čaka Berija, Badija Hollija, Reja Čārlza, B. B. Kinga un Ettas Džeimsas veikumi.

Ziņots, ka zaudējumus piedzīvoja arī tādi populāri mākslinieki kā Eltons Džons, Ēriks Kleptons, Toms Petijs, Stings, Igijs Pops, Dženeta Džeksone, Mērija Dž. Blaidža, kā arī reperi Snoop Dogg, Tupaks Šakurs, Eminems un 50 Cent. Starp cietējiem arī grupas: ‘‘Aerosmith’’, ‘‘Guns N’ Roses’’, ‘‘The Police’’, ‘The Eagles’’, ‘‘Nine Inch Nails’’, ‘‘R.E.M.’’, ‘‘Soundgarden’’, ‘‘Hole’’ un ‘‘Nirvana’’.

‘‘The New York Times’’ vēsta, ka daži no zudušajiem ierakstiem tā arī nekad netika publicēti. Aprēķināts, ka nelaimes apmēri materiālos zaudējumos varētu būt ap 150 miljoniem dolāru, lai gan ir neiespējami novērtēt to kultūrvēsturisko vērtību.

Ņujorkas medija žurnāliste un publikācijas autore Džodija Rozēna stāsta, ka nelaimes patiesie apmēri tika slēpti un slepenoti, jo kompānija satraucās ne tikai par sabiedrības nosodījumu, bet arī mūziķu reakciju.

Ņujorkas medija publikācijā pausto informāciju jau paspējuši komentēt ‘‘Universal’’ pārstāvji, norādot, ka raksts sastāv no ‘‘daudziem pārspīlējumiem un paviršībām’’. Kompānija gan izvairījās atbildēt, vai ziņotais zaudēto ierakstu skaits atbilst patiesībai, vēsta ‘‘Variety’’.

 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!