Noskaidrots, kādēļ cilvēkiem patīk klausīties bēdīgu mūziku

Raksta attēls - Noskaidrots, kādēļ cilvēkiem patīk klausīties bēdīgu mūziku Foto: Rasheed Kemy/Unsplash

27.02.2019 / Parmuziku.lv

Dziesmas par skumjām, depresiju vai sērām nav nekas neparasts vai jauns, jo dažādas kultūras jau gadu simtiem mīlēja un joprojām mīl klausīties tumšākas noskaņas mūziku, taču beidzot noskaidrota to ietekme uz cilvēkiem.

Cilvēkiem šāda veida mūzika simpatizē dažādu iemeslu dēļ. Pētnieki secinājuši, ka bēdīga mūzika cilvēkos stabilizē emocijas un izjūtas, kā arī ļauj atgūt pozitīvu garastāvokli. Tiek atbrīvoti hormoni, kas saistīti ar sociālizēšanos un rūpēm pār citiem, vēsta amerikāņu žurnāls Psychology Today.

Bēdīga mūzika klausītājos spēj atmodināt līdzīgu sajūtas situācijai, kad tiek ‘’izkratīta sirds’’ kādam tuvam draugam. Šāda mūzika atbrīvo no ikdienas emocionālā stresa un dod iespēju domāt daudz skaidrāk – rast loģiku savās domās.

Klausīšanās dziesmu tekstos par citu neveiksmēm, bieži vien uzjundī dažādas nomācošas problēmas pašos, tādēļ daudziem nav saprotams fakts, kāpēc kāds var speciāli sevi sāpināt, klausoties bēdīgu mūziku, taču Tokijas Mākslas universitātes pētnieki ir atraduši tam atbildi. Pētnieki secināja, ka skumjas, ko izjūtam caur mūziku vai mākslu var būt patīkamas. Tas iespējams tāpēc, ka šī pieredze nav reāls drauds mūsu drošībai, pretstatā ikdienas situācijām, kad emocijas var un bieži vien ir spējīgas mūs iespaidot gan fiziski, gan emocionāli.

Pētnieki uzskata, ka efektīvākais veids kā tikt pāri neveiksmīgām attiecībām ir nenoliegt savas emocijas. Speciālisti norāda, ka labākais veids kā saprast izjūtas, kuras grūti izskaidrot vārdiem, ir klausīties dziesmas, kurās stāstīts par bēdām, skaudību, bailēm vai dusmām.

Toties psihologi no Berlīnes Brīvās universitātes noskaidroja, ka visbiežāk izjustā bēdīgas mūzikas klausītāju emocija ir nostalģija, pēc tam seko miers.

Cilvēki attiecina savas izjūtas uz dziesmu naratīvu, kas palīdz rast sapratni pašos. Stājoties pretī un pieņemot bēdīgās izjūtas, cilvēkam ar laiku rodas spēks tikt tām pāri.

 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!