Aprit 50 gadi kopš ikoniskās ‘‘Abbey Road’’ fotogrāfijas uzņemšanas

Raksta attēls - Aprit 50 gadi kopš ikoniskās ‘‘Abbey Road’’ fotogrāfijas uzņemšanas Instagram/ TheBeatles

12.08.2019 / Artis Ķekars

Pirms 50 gadiem, 8. augustā, saulainā piektdienas rītā, šķērsojot kādu Londonas gājēju pārēju, fotogrāfijā priekš albuma vāciņa iemūžināti tika leģendārās britu grupas ‘‘Bītli’’ dalībnieki – Džordžs Herisons, Pols Makartnijs, Ringo Stārs un Džons Lenons.

Viens no visu laiku ikoniskākajiem un zināmākajiem albuma noformējumiem tika fotogrāfēts vien pāris soļus no skaņu ierakstu studijas ‘‘EMI’’ (tagad ‘‘Abbey Road’’), kur kvartets ierakstīja lielāko daļu savu dziesmu. ‘‘Abbey Road’’ ierakstu studijā tika ierakstītas 190 no kopumā 210 grupas dziesmām.

Fotogrāfijas autors bija talantīgais skotu fotogrāfs Ians Makmilans. Fotogrāfēšanas brīdī viņš stāvēja uz ielas vidū novietotām trepēm, kamēr policists aizturēja satiksmi. Fotosesija ilga vien aptuveni 10 minūtes. Grupas biogrāfs un rakstnieks Kens Maknābs podkāstā ‘‘Good Morning Scotland’’ stāstīja, ka fotogrāfijas uzņemšanas laikā attiecības starp grupas biedriem bija diezgan sliktā stāvoklī un mūziķi pašķīras vien pāris nedēļas pēc fotosesijas: ‘‘Viņi bija noguruši gan profesionāli, gan emocionāli.’’

‘‘Pats fotogrāfs bija ļoti piezemēts par savu veikumu un neuzskatīja, ka Bītlu fotogrāfija ir viņa labākais darbs.’’ Makmilans bija pazīstams slavenību fotogrāfs un kādu laiku pat dzīvoja kopā ar Džonu Lenonu un viņa sievu Joko Ono. Viņa rezumē ietilpst fotosesijas ar grupas ‘‘The Who’’ ģitāristu Pīteru Taunšendu un dziedātāju Stīviju Vonderu. Rakstnieks norāda, ka fotogrāfijas koncepta autors bijis Pols Makartnijs, kurš fotogrāfam rādījis pašzīmētas skices.

Bītli ielu kopumā šķērsoja sešas reizes. Uz albuma vāciņa redzams pēc kārtas piektais gājiens, jo tieši tad visu mūziķu kājas atradās ideālā ‘‘V’’ formā, kas atbilda fotogrāfa iecerei.

Mūsdienās gājēju pārēja pie ‘‘Abbey Road’’ studijas kļuvusi par mūzikas fanu tūrisma objektu un ikdienas atdarināt fotogrāfiju cenšas dučiem cilvēku.

Lai gan 1969. gada albums bija grupas pirmspēdējais, tas bija pēdējais, kurš tika ierakstīts visiem grupas biedriem vēl esot kopā un bieži vien tiek uzskatīts par mūziķu labāko veikumu.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!