Novembrī Rēzeknē notiks vienīgā dziesmu spēles “Eslingena” izrāde Latvijā

Raksta attēls - Novembrī Rēzeknē notiks vienīgā dziesmu spēles “Eslingena” izrāde Latvijā Publicitātes foto

05.10.2018 / Parmuziku.lv

Šī gada 10. novembrī Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, notiks ārzemēs uzvestās dziesmu spēles-mūzikla “Eslingena” vienīgā izrāde Latvijā. Dziesmu spēles uzvedums tapa speciāli 2017. gadā Vācijā notikušajam pasākumam “Eslingenas Dziesmu svētkiem 70!”.

2017. gada vasarā, godinot 70. gadadienu kopš lielākajā latviešu bēgļu nometnē Vācijā, Eslingenā, 1947. gadā notikušajiem Dziesmu svētkiem un ieskandinot 2018. gada novembrī gaidāmo Latvijas valsts simtgadi, tika rīkots vērienīgs pasākums – “Eslingenas Dziesmu svētkiem 70!”, par kura kulmināciju kļuva mūzikls, trimdas latviešu stāsts “Eslingena”. Dziesmu spēles-mūzikla autori ir “Čikāgas piecīšu” solists Alberts Legzdiņš, Emmy balvas laureāte Lolita Ritmane un Andris Ritmanis. Mūzikls pirmo iestudējumu piedzīvojis vairāk nekā pirms 10 gadiem, otro iestudējumu Latvijā bija iespēja vērot pirms pāris gadiem, bet 2017. gada vasarā Eslingenas svētkos tas piedzīvoja jauniestudējumu režisora Jāņa Mūrnieka vadībā. Nu dziesmu spēle “Eslingena” atkal būs skatāma Latvijā – vienīgajā izrādē 10. novembrī plkst. 19.00 Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē.

“Eslingena” ir aizkustinošs stāsts par latviešu likteni, kultūras un sabiedrisko dzīvi vienā no lielākajām bēgļu nometnēm pēckara gados, kura izveidojās kara neskartajā Eslingenā, Vācijā, latviešiem dodoties bēgļu gaitās no okupētas Latvijas. Te satiekas likteņi, kultūras darbinieki un mākslinieki, veidojas skolas, teātris, baleta skola un tiek izdotas avīzes. Eslingenā jeb tā dēvētajā “mazajā Rīgā” netrūkst aizraujošu notikumu, spilgtu pārdzīvojumu, tik latviešiem piemītošā gaumīgā humora, intrigu un tam visam caurvijoša jaunu cilvēku mīlas stāsta ar šķiršanos, ilgām un atkalsatikšanos. Diasporas latviešu dziesmu spēles iestudējumā apvienojušies vairāk nekā 60 dalībnieki no septiņām valstīm – Dānijas, Itālijas, Īrijas, Šveices, Vācijas, Luksemburgas un Latvijas. Mūziklā satiekas gan profesionāli mūziķi, dejotāji, aktieri, gan dedzīgi amatieri, kuri dzīvo aktīvu latvisko dzīvi savās jaunajās mītnes zemēs un ar visu sirdi izdzīvo Eslingenas varoņu dzīvesstāstus. Dziesmu spēli “Eslingena” veido režisors Jānis Mūrnieks, muzikālā vadītāja Ilze Atardo, horeogrāfe Liene Stepena, bet galvenās lomas izdzīvos Šveicē dzīnojošais diriģents un dziedātājs Raitis Grigalis, Dānijā dzīvojošā diriģente un dziedātāja Sabīne Soida un Itālijā mītošā dziedātāja un diriģente Līga Liedskalniņa. Īpašās izrādes producents un iniciators ir Štutgartes Latviešu kultūras biedrība “Saime”.

Biedrības vadītāja un apbalvojuma “Laiks Ziedonim” saņēmēja Laura Putāne, pārstāvot izrādes radošo grupu, stāsta: “Protams, Latvijā jau vairākkārt ir bijuši mūzikla “Eslingena” iestudējumi, bet katram mums ir savs stāsts. Mūsu stāsts ir par kopīgo un vienojošo. Gatavojoties Eslingenas Dziesmu svētkiem aizvadītā gada jūnijā, bija skaidrs, ka mūziklam ir jāizskan arī tā rašanās epicentrā. Līdzīgi kā savulaik pirms 70 gadiem, sabraukdami no dažādām malām, arī šoreiz latvieši kļuva par ģimeni, izdzīvojot latviskumu kopā arī ārzemēs. Projekts, ko turpinām arī pēc Eslingenas svētkiem, un vedam uz Latviju ir mūsu veltījums mājām un saknēm. Mēs nebūtu tur, kur esam, un nepiedalītos aktivitātēs, koros, deju kopās, skoliņās, folkloras kopās, biedrībās mūsu zemēs, ja nebūtu to sakņu Latvijā. Reizē vēlamies, lai dziesmu spēles dzīvošana Latvijas svētku gadā ir arī godinājums tās mūžībā aizgājušajiem autoriem – Albertam Legzdiņam un Andrim Ritmanim.”

Biļetes uz dziesmu spēli “Eslingena” var nopirkt visās “Biļešu Paradīze” kasēs Latvijā un internetā. Biļešu cenas no 10,00–18,00 €. No oktobra būs pieejamas arī papildbiļetes. Dziesmu spēles norisi Latvijā atbalsta Pasaules brīvo latviešu apvienība, alus darītava “Valmiermuiža” un AS “Latvijas balzams”.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!