Lielākais pasaules mūzikas forums WOMEX, kur Latvijas delegācija piedalās jau 17. reizi

Raksta attēls - Lielākais pasaules mūzikas forums WOMEX, kur Latvijas delegācija piedalās jau 17. reizi

20.10.2022

No 19. līdz 23. oktobrim Portugāles galvaspilsētā Lisabonā noritēs lielākais pasaules mūzikas forums WOMEX, kurā Latvijas Mūzikas informācijas centrs (LMIC) jau 17. reizi organizē stendu Latvijas etniskās mūzikas jomas pārstāvjiem. Īpaši šim pasākumam arī šogad sadarbībā ar nacionālo ierakstu kompāniju SKANi izdota etniskās mūzikas izlase “Native Music 17. Traditional / Folk / World-music Latvia”.

“Dalība forumā ļauj izskanēt pasaulē Latvijas vārdam un mūzikai,” uzsver LMIC direktors Egīls Šēfers. “Praktiskais devums no WOMEX ir iespēja mūsu muziķiem piedalīties ārvalstu koncertos un festivālos, sadarboties ar izdevējiem un žurnālistiem, veidot ilglaicīgus starptautiskus projektus, kā arī atvest uz mūsu festivāliem ārvalstu pasaules mūzikas pērles. Varu minēt grupas “Auļi”, “Very Cool People”, “Saucējas”, kuras pēdējā laikā ir koncertējušas ārvalstīs, pateicoties WOMEX kontaktiem. Vācijas izdevniecība “CPL Music” ir izdevusi vairākus grupas “Tautumeitas” un citu mūziķu albumus, kā arī Latvijas tautas mūzikas izlasi. Savukārt kultūras menedžmenta centrs “Lauska”, kā arī mūziķes Katrīna Dimanta un Ilze Fārte ir piedalījušās sešu valstu sadarbības projektā ES programmas “Radošā Eiropa” ietvaros, izdodot albumu un koncertējot projekta dalībvalstu festivālos.”

Izlases “Native Music 17” koncepcijas autore etnomuzikoloģe Lauma Bērza stāsta: “Mūzikas izlasē, ko vedam uz šo forumu, vēlamies parādīt Latvijas etniskās mūzikas skatuves aktualitātes. Pēdējā dekādē šajā jomā ir bijuši daudzi eksperimenti, veidojušies un nostiprinājušies apakšvirzieni. Ir grupas, kas strādā kopā ilgi un produktīvi, ir radoši instrumentālisti, kuri seko līdzi skaņas tehnoloģiju attīstībai un meklē jaunu skanējumu mūsu kopīgajam mantojumam un jaunradei, ko tas iedvesmo. Tas ir ļoti skaists mūsu etniskās mūzikas koka augšanas process.”

Šī gada izlasē “Native Music 17. Traditional / Folk / World-music Latvia” ir iekļauti grupu “Saucējas”, “Folk7”, “Kalnejas”, “Trejasmens”, “Jōra”, “Auļi” (kopā ar grupu “Banga” un Saulkrastu jaukto kori “Anima”), “Tautumeitas”, “Iļģi”, “Very Cool People”, “Dandari”, “Zari”, kā arī mūziķes Katrīnas Dimantas ieraksti. Albuma mākslinieks ir Vadims Kožins un tā noformējumā izmantotas Gata Indrēvica fotogrāfijas. Izlases izdošanu un LMIC stenda ierīkošanu jau no 2006. gada atbalsta Kultūras ministrija un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Latvijas stendā piedalīsies pārstāvji no festivāliem “Porta”, “Dabā” un Valmiermuižas etnomūzikas festivāla, kultūras menedžmenta centra “Lauska” un skaņu ierakstu studijas “Lauska”, kā arī etniskās mūzikas un citu līdzīgu žanru mākslinieki un menedžeri. Latvijas delegācijas sastāvā uz WOMEX dosies arī ukraiņu mūziķe Darja Leleko, kura jau no marta ir radusi patvērumu Latvijā un ar “Lauskas” palīdzību meklē iespējas sadarboties ar Latvijas māksliniekiem un saistīties arī ar starptautisko mūzikas pasauli.

WOMEX ir nozīmīgākais pasaules mūzikas starptautiskais forums, kurā tiekas teju 3000 mūziķi, izdevēji, producenti, mūzikas žurnālisti, festivālu organizētāji un citi mūzikas industrijas pārstāvji no visas pasaules. Pasākuma piecās dienās paralēli vairāk nekā 90 valstu stendu izstādei uz vairākām skatuvēm uzstājas apmēram 60 muzikālas apvienības, notiek semināri, konferences, diskusijas un filmu skates. WOMEX 28 gadu pastāvēšanas vēsturē no Latvijas līdz šim forumā ir uzstājusies koklētāja Laima Jansone (2011. gadā), grupa "Iļģi" (2015. gadā) un Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupa “Saucējas” (2019. gadā).

Šī gada izlase “Native Music 17” pieejama LMIC mājaslapā, kā arī jau oktobra beigās būs fiziskā veidā pieejama ierakstu veikalos Latvijā un 80 citās pasaules valstīs, kā arī klausāma digitālā formātā Spotify platformā.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!