Laima Jansone ar koncertu “Kokles dvēsele” atklās 17. Introvertās mākslas festivālu AD LUCEM

Raksta attēls - Laima Jansone ar koncertu “Kokles dvēsele” atklās 17. Introvertās mākslas festivālu AD LUCEM Publicitātes foto

25.06.2018 / Parmuziku.lv

Šī gada Introvertās mākslas festivālu atklās izcilās latviešu koklētājas Laimas Jansones solo koncerts 26. jūnijā plkst. 20.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. Koncerta vieta koncertam nav izraudzīta nejauši, jo kādreiz te atradās Svētā Jura baznīca. Tā ir senākā saglabājusies mūra celtne Rīgā kopš 1204. gada, kuras velvju brīnišķīgajā akustikā kokle Laimas Jansones rokās iegūs patiesu dziļumu un dvēselisku piepildījumu.

Izcilā koklētāja Laima Jansone ir Latvijā vispazīstamākā tautas mūzikas pārstāve, kuras vārds izskanējis arī tālu pasaulē. Viņas rokās senais latviešu instruments – kokle atdzīvojas mūsdienīgās un enerģijas pilnās skaņās. Laima ir muzicējusi kopā ar daudzu un ļoti dažādu žanru mūziķiem – sākot ar popa un roka, un beidzot ar džeza un akadēmiskās mūzikas pārstāvjiem. Mūziķe uzskata, ka tieši šī starpnozaru un starpžanru sadarbība arī palīdz kokli ieraudzīt jaunā kvalitātē, gūt jaunus priekšstatus un pievērst plašu sabiedrības interesi šim instrumentam.

Tomēr, pēc bagātīgās pieredzes, kas iegūta, spēlējot dažādos sastāvos un žanros kopā ar visdažādākajiem instrumentiem, mūziķe atzīst, ka ilgojas atgriezties pie pirmsākuma – tīrās un neatdarināmās skaņu pasaules, ko spēj uzburt vien kokles dvēsele. “Tas ir līdzsvara punkts, ko es tagad meklēju. Tā ir atgriešanās atpakaļ pie sevis... Tas ir brīdis, ko tu velti tikai un vienīgi sev, lai pēc tam atkal būtu pilnvērtīgs un spējīgs iet uz priekšu... uz to es šobrīd tiecos,” atklāj Laima. Viņa arī savu spēles būtību atklāj brīnišķīgos vārdos: „Ja jūs jautātu, ar ko tieši kokles ir īpašas, es teiktu, ka tā ir skaņa, iespēja aizvērt acis un ļauties brīnumam. Tā ir saikne ar vietu, no kuras nāc, saikne ar mirkli, kurā esi. Tā ir personība, kas reizēm liek nobrāzt pirkstus, atgādinot par esamības skarbumu. Tas ir izaicinājums vienā stīgā atklāt pasauli, vairākās – nebeidzamās dzīvības noslēpumus.” Šī Laimas Jansones skaņu un muzicēšanas būtības izjūta ļoti saskan ar Introvertās mākslas festivāla “Ad Lucem” ideju. Tāpēc šogad speciāli festivālam “Ad Lucem” Laima Jansone veido jaunu solo programmu. Apvienojot etnogrāfisko un mūsdienīgo, tradīciju un improvizāciju, mūziķe dalīsies savas radošās pasaules bagātībā. Tas būs bagātīgs muzikāls ceļojums, kurā dzirdēsim mūziķes vairāku gadu laikā uzkrātos daudzveidīgās radošās darbības augļus, un dziļākās ilgas – atgriezties pie kokles mūzikas būtības.

Jūnija beigās, uzreiz pēc vasaras saulgriežiem, uz trīs unikāliem koncertiem aicinās 17. Introvertās mākslas festivāls AD LUCEM. Šī gada festivālā baudīsim izcilās latviešu koklētājas Laimas Jansones solo koncertu senākajā Rīgas baznīcā, unikālā pianista Marka Vellas (Marc Vella, Francija) koncertu izsmalcinātajā Rīgas biržā un sengaidītu tikšanos – orķestra “Sinfonietta Rīga” un čellista Metjū Bārlija (Matthew Barley, Lielbritānija) kopīgo muzicēšanu koncertā Rīgas Sv. Pētera baznīcā.

Introvertās mākslas festivāls AD LUCEM kopš 2002. gada sadarbībā ar izciliem māksliniekiem ik gadu piedāvā augstvērtīgus koncertus, kuru raksturīgā iezīme ir īpašais introvertās mākslas fenomens. Festivāla kontekstā garīgums ir saistīts ar cilvēka dvēseles dziļāko būtību, iekšupvērstību jeb introversiju – spēju apzināti iedziļināties būtiskajā, pievērsties savai iekšējai pasaulei un atklāt sevī dabiski mītošo garīgumu.

Biļetes uz uz šī gada Festivāla AD LUCEM konvertiem pieejamas jau visās „Biļešu servisa” tirdzniecības vietās un internetā www.bilesuserviss.lv

Plašāka informācija par Introvertās mākslas festivālu AD LUCEM facebook.com/festivals.adlucem/.

Festivālu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!