Jau šovakar- Lielajā ģildē Riharda Zaļupes simfonijas Namejs pirmatskaņojums

Raksta attēls - Jau šovakar- Lielajā ģildē Riharda Zaļupes simfonijas Namejs pirmatskaņojums Foto: Publicitātes foto

20.03.2015 / Parmuziku.lv

Piektdien, 20. martā Lielajā ģildē Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris atskaņos Riharda Zaļupes vēsturisko simfoniju Namejs.

Rihards Zaļupe komponējis apjomīgu opusu, kura kodols sākotnēji dzima kā motīvs kinofilmai, taču vēlāk, kad izrādījās, ka filmas nebūs, tapa vērienīga simfoniska partitūra. Ieceres pamatā Laimoņa Pura (1922) Zemgales tetraloģijas pirmā grāmata Degošais pilskalns (1962), kurā stāstīts par Nameiša jeb Nameja vadītajām zemgaļu cīņām pret krustnešiem. Namejs ir etnogrāfiski tonēta apcere par garaspēku un vērtībām, kas atklājas draudu brīžos un virza tautas likteņgaitas līdz pat šai dienai.

"Simfonijas ar vēsturiski programmatisku dramaturģiju veido laikmeta panorāmas, kur dzīves virzītājspēks nav tikai spilgtas vēsturiskas personības, valstsvīri, bet daudz sarežģītāki sabiedriski ekonomiskie apstākļi un pati tauta. Līdzās mākslas vērtībām šāda žanra skaņdarbi satur arī vēsturisko procesu apceri un dažādu tautu dzīves norišu izpēti, ļaujot labāk saskatīt tautas un atsevišķu personību mijiedarbību, mācot dziļāk ielūkoties tautas pagātnē, lai saprastu, kā virzījušās tautas likteņgaitas," jaundarbu raksturo komponists Rihards Zaļupe.

Līdzās Riharda Zaļupes simfonijai koncertā skanēs arī Kloda Debisī skaņuglezna Prelūdija fauna diendusai, ko mēdz uzskatīt par 20. gadsimta mūzikas īsteno sākumpunktu, un mūsdienu dāņu komponista Andersa Kopela Otrais koncerts saksofonam un orķestrim, kur solists būs Latvijas spožākais saksofonists klasiskās mūzikas jomā Oskars Petrauskis.

Pie LNSO diriģenta pults būs orķestra mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta Andra Pogas asistents Guntis Kuzma - izcils klarnetists, kurš beidzamos gadus vadījis, JVLMA apgūstot simfoniskā orķestra diriģenta profesiju, un Mārtiņa Ozoliņa vadībā 2014. gadā ieguvis bakalaura grādu.

Biļetes: šeit

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!