Iepazīsties! Mēneša Industrijas cilvēks - Aija Auškāpa!

Raksta attēls - Iepazīsties! Mēneša Industrijas cilvēks - Aija Auškāpa! Foto: Aiga Rēdmane

01.08.2019 / Parmuziku.lv

Jūlijs ir bijis dažādiem notikumiem un pasākumiem bagāts, brīžīem nākas mest monētu, lai izvēlētos kurp doties, bet kurp diemžēl nepaspēt. Tomēr viens ir skaidrs, ja Prāta Vētra izsludina koncertu, daudz jādomā nav - tas būs spilgtām emocijām piepildīts vakars. Tapēc uz iepazīšanās jautājumiem lūdzām atbildēt grupas ilggadējo menedžeri - Aiju Auškāpu.

Grupas "Prāta Vētra" koncerts Liepājā tika izpārdots zibenīgi un pēcgarša no gūtajiem iespaidiem jūtama vēl šobrīd. Uzreiz pēc Liepājas koncerta grupa un komanda devās uz trešo lielāko Ķīnas pilsētu Chengdu, kur pasaules pirmatskaņojumu piedzīvoja "Prāta Vētras" un ķīniešu hip-hop mākslinieka Dà nián (大年) izpildītā dziesma Na Zare.

Lai paveiktu lielos darbus nepieciešama komanda, kur katrs no dalībniekiem ir profesionālis savā lietā un vienu, kas turētu kopā visus procesus. Aija Auškāpa jau 20 gadus ir kopā ar Latvijas skaļāko vārdu populārajā mūzikā, grupu "Prāta Vētra", kuri ikgadu atrod jaunus izaicinājumus, jaunas virsotnes, kurās uzkāpt un atstāt savu vārdu! 

Aija Auškāpa /43/ grupas Prāta Vētra menedžere

Izglītība: Āgenskalna ģimnāzija (tagad Rīgas Valsts vācu ģimnāzija), LU sociālo zinātņu maģistra grāds vadībzinātnē un LU sociālo zinātņu maģistra grāds tiesību zinātnē.

Darba pieredze: Kopš 1999.gada SIA “Prāta vētras skaņu ierakstu kompānija” izpildmenedžere, no 2002.gada valdes locekle, SIA “Mītavas alus” valdes locekle, SIA “Ekase” valdes locekle.

Starptautiskā pieredze: 

Ja par izglītību, tad  - Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn, Vācija. Pirmās pakāpes diploms tautsaimniecībā.

Kopā ar “Prāta Vētra” esam piedalījušies mūzikas konferenču show-case, festivālos, ar saviem solo koncertiem viesojušies ap 20 pasaules valstīs.

Kas ir dziesma, kuru pēdējo noklausījies? Vidoklips? Apmeklēts koncerts/ pasākums? Spilgtākais pēdējā laika iespaids.

Lietuviešu mūziķa un Prāta Vētras kopdziesma – pagaidām demo. Ikdienā diezgan daudz sanāk klausīties dziesmas “darba” vajadzībām. Videoklips – Little Big, SKIBIDI – ļoti labs! Nupat pabiju Prāta Vētras koncertā Pēterburgā. Tas bija mūsu pirmais solo open-air koncerts Krievijā un notika uz jumta “Roof place”. 

Spilgtākais pēdējā laika iespaids – miers un klusums Norvēģijas kalnos.

Pastāsti par saviem pienākumiem profesionālajā jomā, kas tas ir menedžeris?

Menedžeris ir “cilvēks – orķestris”. Es esmu vadītājs - jurists, finansists, producents, “kopīraiters”, PRists. Būtībā – pārvaldu visu procesu norisi, organizējot un piedaloties komandas darbā. Prāta Vētras menedžmentā ikdienā strādā 6 cilvēki – katrs atbildīgs par savu jomu: marketings, sociālie tīkli, finanšu plānošana, autortiesības, biļešu tirdzniecība, ierakstu producēšana, koncertu rīkošana, tehniskie jautājumi, loģistikas plānošana. Mans uzdevums ir kopā ar grupu salikt un redzēt “lielo bildi”, sadzirdēt un pēc tam attiecīgi realizēt grupas radošās ieceres gan attiecībā uz muzikālo materiālu, gan koncertu režiju, scenogrāfiju, gan videoklipiem, filmām un citām radošām izpausmēm.

Kā nonāci līdz šādam darbam?

Mans stāsts ir “žanra klasika”. Mana draudzene iepazīstināja mani ar “Prāta Vētru” laikā, kad “Ziema” jau bija hits un “Prāta Vētra” koncertēja Latvijas klubos un kultūras namos. Neilgi pēc tam es, būdama bundzinieka Rogas draudzene, braucu līdzi uz koncertiem un organizēju kasešu tirdzniecību – vienojos ar cepto desu tirgotājiem, ka drīkstu izlikt PV kasetes pārdošanā. Vēlāk man uzticēja  izpildmenedžeres pienākumus – darīju dažādus sīkos darbiņus birojā un izbraukumos. 2002. gada augustā, kad iepriekšējais menedžeris atstāja savu posteni, es stājos viņa vietā un nu jau vairāk kā 15 gadus esmu kompānijas vadītāja.

Ar kuru no padarītajiem darbiem/projektiem lepojies visvairāk?

Katra izvirzītā mērķa sasniegšana ir vērā ņemams sasniegums un bieži gadās, ka tās mazās lietas paņem vairāk enerģijas, bet rezultāts nav redzams uzreiz. Gandarījums ir redzēt 60 000 skatītāju dziedam līdzi Prāta Vētrai Mežaparkā. Gandarījums ir arī par Prāta Vētras spēju piesaistīt arvien jaunus skatītājus gan mājās, gan ārvalstīs. Priecājos par Xfaktora pirmo 2 sezonu rezultātu – uzvarētāji Arturs Gruzdiņš un Kattie ir manu komandu dalībnieki.

Kāda ir Tava ikdiena?

Nav divu vienādu dienu. Ir  epasti, telefona zvani, līgumi, tikšanās ar grupu, plānošanas sapulces ar grupu un menedžmentu. Tā kā vienlaicīgi notiek darbs pie vairākiem projektiem, tad risināmo jautājumu loks ir ļoti plašs. Piemēram, ja grupa ir tūrē, tad tas nozīmē, ka biroja darbs pie šī projekta sagatavošanas jau ir pabeigts un mēs jau strādājam pie nākamajām tūrēm vai ierakstiem.  

Kā pavadi brīvo laiku? Kādi ir Tavi hobiji?

Brīvo laiku pavadu kopā ar ģimeni – vīru un bērniem. Man patīk ceļot, lasīt grāmatas, labprāt dodos izbraukumos ar laivu vai velosipēdu, pļauju laukos zāli (ar traktoriņu).

Kādi ir lielākie, biežākie ikdienas darbā sastopamie izaicinājumi?

Jācenšas fokusēties uz konkrēto darāmo vai domājamo lietu. Apzināti pievērsties tam, ko dari. Ir tāds jēdziens “wandering mind”. Tikt ar to galā ir mans izaicinājums.

Kuras izglītības ceļā apgūtās prasmes pielieto darbā? Kādas īpašības nepieciešamas veiksmīgam producentam?

Galvenā un svarīgākā prasme ir spēja domāt. Apstrādāt informāciju, analizēt to, izdarīt secinājumus. Universitātē iemācījos, ka  nav jāzina viss par visu, svarīgi ir zināt, kur nepieciešamo informāciju atrast.

Kā neļaut rutīnai pārņemt sevi? Kā padarīt katru dienu interesantu? Vai Tev vispār mēdz kļūt garlaicīgi?

Manā profesijā nekad nav garlaicīgi. Vai arī es līdz šādai stadijai vēl neesmu nonākusi. Viens telefona zvans vai epasts var izmainīt visu notikumu gaitu. Ne vienmēr ir tikai priecīgas ziņas, nākas saskarties arī ar atteikumiem, negodprātīgiem partneriem, nekvalitatīviem piegādātājiem – visas šīs problēmas ir jārisina un tās nav iespējams iepriekš prognozēt. Bet, ja nu tiešām paliek garlaicīgi, tad vienmēr var paskatīties kalendārā, kam tuvojas dzimšanas diena un noorganizēt viņam pārsteigumu.

Vai ir kas tāds, par ko sapņo, Tavas jomas “Everests”?

Es sapņoju par Prāta Vētras solo koncertiem izpārdotos stadionos arī ārpus Latvijas.

Nobeigumā, lūdzu, dod padomu jauniešiem, kas vēlas strādāt mūzikas/ pasākumu industrijā?

Nekad nepārstājiet izglītoties – lasiet, klausieties, jautājiet, pētiet! Un nekad neaizmirstiet: “Ko sēsi, to pļausi!” Precīzāk pateikt, nav iespējams.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!