Gintars Rinkevičs noslēgs savu pirmo sezonu LSO galvenā diriģenta amatā

Raksta attēls - Gintars Rinkevičs noslēgs savu pirmo sezonu LSO galvenā diriģenta amatā Publicitātes foto

14.05.2018 / Parmuziku.lv

Savu 137. sezonu Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) koncertzālē "Lielais dzintars" noslēgs 18.maijā ar Arama Hačaturjana Koncertu vijolei un orķestrim un Sergeja Rahmaņinova Otro simfoniju. Koncerta soliste LSO koncertmeistare, vijolniece Ilze Zariņa, pie diriģenta pults Gintars Rinkevičs.

Pērnvasar par LSO galveno diriģentu un māksliniecisko vadītāju kļuva viens no izcilākajiem, starptautisku atzinību guvušajiem lietuviešu diriģentiem Gintars Rinkevičs. Savā pirmajā sezonā Liepājā viņš klausītājiem noteikti paliks atmiņā ar spožo Karla Orfa kantātes "Carmina Burana" interpretāciju sezonas atklāšanas koncertā, reti spēlēto Pētera Čaikovska Piekto simfoniju un Žana Sibēliusa vijolkoncertu, kur solo spēlēja jauniņais Daņiils Bulajevs, Gada izskaņas koncertu, kurā operu un operešu ārijas dziedāja solisti Margarita Vilsone un Mihails Čuļpajevs. Kā arī brīnišķīgo 26. Liepājas Starptautiskā zvaigžņu festivāla noslēguma koncertu, kurā Džordža Gēršvina skaņdarbus – Rapsodiju blūza stilā un Otro rapsodiju – atskaņoja kopā ar harizmātisko pianistu Vestardu Šimku. Tagad iepazīšanos ar izciliem Latvijas solistiem Rinkevičs turpinās Sezonas noslēguma koncertā, kurā Hačaturjana vijolkoncertā solo spēlēs LSO koncertmeistare Ilze Zariņa.

Armēņu komponists un diriģents Arams Hačaturjans (1903-1978) uzskatāms par vienu vadošajiem padomju laika komponistiem, un vispazīstamākais viņa radītais motīvs droši vien ir "Zobenu deja" no baleta "Gajanē". Vijolkoncertu Hačaturjans komponēja 1940.gadā, un pirmatskaņojumā solo spēlēja viens no 20.gadsimta vidus izcilākajiem vijolniekiem Dāvids Oistrahs, kuram koncerts veltīts. Hačaturjana komponista rokraksts šajā darbā jūtams izteikti spilgti, ļaujot vaļu viņam raksturīgajām ritmiskajām struktūrām un tautas mūzikā balstītajām  melodijas līnijām.

Sergejs Rahmaņinovs savu Otro simfoniju sarakstīja laikā, kad atguvās pēc neveiksmīgā Pirmās simfonijas pirmatskaņojuma. Arī pazīstamais Otrais klavierkoncerts un tā triumfs vēl nebija ļāvis komponistam pilnībā atgūt pārliecību par savām spējām. Lai arī ar Otrās simfonijas pirmo uzmetumu viņš bija ļoti neapmierināts, pēc vairāku mēnešu darba Rahmaņinovs to tomēr pabeidza un pirmatskaņoja 1908.gadā Sanktpēterburgā, pats stāvēdams pie diriģenta pults un saņemdams milzīgas ovācijas. 

Ieskatīties Liepājas Simfoniskā orķestra un tā galvenā diriģenta pirmajā darba sezonā varēs arī Latvijas Televīzijas 1. kanāla raidījumā “Personība. 100 g kultūras” 15. maijā plkst. 19:30. Raidījuma veidotāji vairāku mēnešu garumā dokumentēja maestro Rinkeviča darbību gan Liepājā, gan Viļņā, kur liepājnieki piedalījās Lietuvas neatkarības atjaunošanas simtgades svinībās. Raidījumā uzzināsiet, kā pirmo darba sezonu vērtē gan Rinkevičs, gan orķestranti, vērosiet neredzētus kadrus no arhīva materiāliem, kā arī ieraudzīsiet iepriekš maz zināmas un daudziem neredzētas Rinkēviča personības šķautnes. Tas viss – izcilas Gintara Rinkeviča diriģētas mūzikas pavadījumā.

Biļetes uz LSO koncertiem pieejamas visās „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un www.bilesuparadize.lv.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!