37. starptautiskā Hansa Gabora Belvederes jauno operdziedātāju konkursa fināls!

Raksta attēls - 37. starptautiskā Hansa Gabora Belvederes jauno operdziedātāju konkursa fināls! Publicitātes foto

13.02.2018 / Parmuziku.lv

Šodien, 13. februārī, Dzintaru koncertzālē notika preses konference, kurā piedalījās Starptautiskā Hansa Gabora Belvederes jauno operas solistu konkursa ģenerāldirektori Izabella Gabora un Holgers Bleks, Dzintaru koncertzāles direktors Guntars Ķirsis, Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis, Latvijas pārstāvis šī gada Belvederes konkursa žūrijā – Latvijas Nacionālās operas un baleta valdes priekšsēdētājs Zigmars Liepiņš un Latvijas pārstāvis pagājušajā gada starptautiskajā Hansa Gabora Belvederes jauno operas solistu konkursa finālā Maskavā – Rihards Millers.

Viņi informēja, ka šogad no 3. līdz 10. jūnijam, Dzintaru koncertzālē pirmo reizi Latvijā norisināsies ievērojamais 37. Starptautiskais Hansa Gabora Belvederes jauno operas solistu konkursa fināls. Tajā 160 perspektīvākos un talantīgākos jaunos dziedātājus no visas pasaules vērtēs prestižāko pasaules opernamu direktori no Ņujorkas Metropolitēna, Berlīnes, Drēzdenes, Diseldorfas, Madrides, Hamburgas, Maskavas Lielā teātra, Londonas Karaliskā Koventgādena, Keiptaunas, Hjūstonas un citiem opernamiem. Šāda līmeņa starptautisks vokālistu konkurss Latvijā notiks pirmo reizi, un savulaik tas bija nopietns pagrieziena punkts karjerā tādiem pasaulslaveniem operdziedātājiem kā Elīna Garanča, Andžela Georgiū (Angela Gheorghiu) un Egils Siliņš.

Gatavojoties 37. Starptautiskajam Hansa Gabora Belvederes konkursam, tā ģenerāldirektori Izabella Gabora (Isabella Gabor) un Holgers Bleks (Holger Bleck) preses konferencē sacīja: “Esam gandarīti, ka kārtējo reizi varam sniegt jauniem cilvēkiem iespēju parādīt savus talantus lielas auditorijas priekšā un uzsākt starptautisku karjeru. Konkursa noslēgumā tiks piešķirtas ne tikai trīs galvenās balvas, bet arī skatītāju un plašsaziņas līdzekļu balva. Taču Belvederes vokālistu konkurss jaunajiem talantiem sniedz daudz vairāk par iespēju iegūt balvas: pēdējās atlases kārtas žūriju veido galvenokārt starptautiski atzītu operu direktori un kastinga vadītāji, kuri dalībniekiem sniedz papildu sadarbības iespējas. Turklāt skatītāju rindās ir sastopami arī dziedātāju aģenti un starptautisku operu un koncertzāļu pārstāvji. Tieši tas padara šo konkursu par unikālu iespēju jauniem talantiem.”

Dzintaru koncertzāles direktors Guntars Ķirsis uzsvēra: “Prestižais starptautiskais Hansa Gabora Belvederes vokālistu konkurss būtu pagodinājums ikvienai pasaules koncertzālei un opernamam, tāpēc esam īpaši gandarīti, ka konkursa fināls šogad notiks Jūrmalā. Šeit, Dzintaru koncertzālē, pulcēsies 200 perspektīvākie un talantīgākie jaunie dziedātāji no visas pasaules, un viņus vērtēs 17 prestižāko pasaules opernamu direktori no Ņujorkas, Berlīnes, Drēzdenes, Diseldorfas, Madrides, Hamburgas, Maskavas, Londonas, Keiptaunas, Hjūstonas un citiem prestižākajiem opernamiem. Belvederes vokālistu konkursu dēvē par “balsu Volstrītu”, jo tas ir svarīgs atspēriena punkts jauniem operas solistiem ceļā uz profesionālu karjeru. Lepojamies ar iespēju organizēt šo starptautiski atzīto vokālistu konkursu Dzintaru koncertzālē.”

Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis preses konferecē sacīja: “Dzintaru koncertzāle atbilst augstākās kvalitātes prasībām, un esam gandarīti, ka tas ir novērtēts pasaules mērogā un līdz ar to Jūrmalā varam uzņemt augstākās raudzes kultūras notikumus. Jūrmalas pilsētā Starptautiskā Hansa Gabora Belvederes jauno operdziedātāju konkursa reģionālās atlases kārtas ar Jūrmalas pilsētas atbalstu notikušas jau kopš 2005. gada, bet konkursa fināls Jūrmalā, Latvijā, Baltijā, un arī visā Ziemeļeiropā šogad norisināsies pirmo reizi. Jūrmalai un Dzintaru koncertzālei tas ir augsts novērtējums, kas mūs pievieno tādām mūzikas metropolēm kā Vīne, Amsterdama, Keiptauna un Maskava, kur līdz šim ir notikuši Belvederes konkursa fināli”.

Atceroties savu dalību starptautiskajā Hansa Gabora Belvederes jauno operdziedātāju konkursā 1989. gadā, pasaulslavenais latviešu basbaritons Egils Siliņš vērtē, ka “dalība Belvederes konkursā bija ļoti veiksmīgs un nozīmīgs pagrieziens manā karjerā. 265 dalībnieku konkurencē es ieguvu 3. vietu, bet vēl pirms fināla man bija pārrunas ar vairākām aģentūrām, kuras noorganizēja man noklausīšanos pēc pāris mēnešiem Zalcburgā. Šajā noklausīšanās reizē bija klātesoši 20 operu un teātru pārstāvji un pēc tās es saņēmu garu piedāvājumu sarakstu, no kuras tad varēju izvēlēties kurp doties. Tas bija sākums manai starptautiskajai karjerai, kas turpinās vēl joprojām. Tāpēc es ļoti atbalstu dalību konkursos un novēlu veiksmi visiem Latvijas pārstāvjiem”. 

Vīnes kameroperas dibinātāja un ilggadējā vadītāja Hansa Gabora (1924–1994) vārdā nosauktais Belvederes jauno vokālistu konkurss pirmoreiz norisinājās 1982. gadā Vīnē, pulcējot talantīgākos un perspektīvākos jaunos dziedātājus. Vīnes kameroperas dibinātājs un ilggadējs vadītājs Hanss Gabors jau no karjeras pirmsākumiem iesaistījās jaunu talantīgu dziedātāju atklāšanā un popularizēšanā, un tieši viņš savulaik ierosināja rīkot konkursu jeb “jauno vokālistu biržu” bez stingri akadēmiskas ievirzes, kurā dziedātāju talantu un briedumu vērtētu nevis akadēmiskie vokālie pedagogi, bet operu un festivālu vadītāji, mūzikas popularizētāji un plašsaziņas līdzekļu pārstāvji, proti, tie, kuri ir atbildīgi par jauno dziedātāju atlasi. Konkurss strauji iemantoja atzinību gan no dalībnieku, gan žūrijas puses. Pieaugot interesei un konkursa dalībnieku skaitam, kopš 1992. gada dažādās pasaules pilsētās tiek organizētas reģionālās konkursa atlases kārtas, kas šogad notiks 68 pasaules pilsētās.

Līdz 2013. gadam Starptautiskais Hansa Gabora Belvederes vokālistu konkursa fināls norisinājās Vīnē, bet tagad notiek pasaules slavenākajos opernamos. 2013. gadā konkursa fināls norisinājās Amsterdamā, 2014. gadā – Diseldorfā, 2015. gadā – vēlreiz Amsterdamā, 2016. gadā – Keiptaunā, 2017. gadā – Maskavā, bet 2018. gadā konkurss pirmo reizi norisināsies Latvijā, Dzintaru koncertzālē, un tā ir pirmā reize ne tikai Baltijā, bet arī visā Ziemeļeiropā.

Starptautiskais Hansa Gabora Belvederes vokālistu konkurss ir izšķirošs notikums jauno operdziedātāju karjerā visā pasaulē, jo, piedaloties konkursā, viņi iegūst ne tikai naudas balvas, bet arī pastāvīgus sadarbības piedāvājumus. Iepriekšējo dalībnieku un laureātu vidū ir tādas operzvaigznes kā Elīna Garanča, Andžela Georgiū, (Marina Mescheriakova), Ildiko Raimondi (Ildikó Raimondi), Irina Samoilova (Irina Samoilova), Staņislavs Švecs (Stanislav Schwez).

Neseno konkursa uzvarētāju vidū ir itāļu tenors Antonio Poli (Antonio Poli), kurš debitēja Zalcburgas festivālā, uzstājoties kopā ar Annu Ņetrebko (Anna Netrebko) un Pjotru Bečalu (Piotr Beczala). 2011. gadā Starptautiskā Hansa Gabora Belvederes vokālistu konkursa pirmās vietas laureāte soprāns Reičela Vilisa-Serensena (Rachel Willis-Sørensen) 2012. gadā sekmīgi debitēja Karaliskajā Koventgārdena operā. Un 2009. gada visu galveno balvu ieguvēja Pretija Jende (Pretty Yende) ir uzsākusi starptautisku karjeru pasaules slavenākajos opernamos, savukārt pagājušā gada uzvarētāja Aigula Ahmetšina (Aigul Akhmetshina) jau ir paguvusi uzstāties Žorža Bizē Karmenas lomā, ar savu priekšnesumu apburot operas cienītājus Londonas Karaliskajā Koventgārdena operā, kur šobrīd viņa ir Jetes Pārkeres Jauno mākslinieku programmas dalībniece. Šogad A. Ahmetšina debitēs Karintijas Vasaras mūzikas festivālā, Austrijā. Citi konkursa “brīnumbērni” ir Lize Deividsena (Lise Davidsen), viena no 2015. gada laureātēm, kura kopš šīs uzvaras ir dziedājusi titullomas tādās pasaulē atzītās vietās kā Ņujorkas Metropolitēna, Londonas Karaliskais Koventgārdena opernams, Baireitas festivāls, Bavārijas Valsts opera, Cīrihes opera, Berlīnes Valsts opera un Vīnes Valsts opera, kā arī Glaindbornas Operas festivāls un Veksfordas Operas festivāls.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!