Dabas spēks, spoki un meditācija. Pērkonvīru albuma Dindaru apskats

Raksta attēls - Dabas spēks, spoki un meditācija. Pērkonvīru albuma Dindaru apskats

09.06.2015 / Antra Bērtule

Mūsdienīga folkmūzika pirmsJāņu laikam, draudīgas lapu čaboņas, spokainas noskaņas un tautas mūzikas instrumenti. Izdots viens no jaudīgākajiem folkmūzikas ierakstiem šogad - Pērkonvīri Dindaru.

Šī gada sākums klausītājus manāmi lutina ar kolorītiem folkloras, folkmetāla un postfolkloras ierakstiem. Jau ir izdots sen gaidītais grupas Skyforger ieraksts, pavasara pirmajās dienās savu albumu piedāvāja arī apvienība Zāle. Maija beigās ar jaudīgu pirmsJāņu sveicienu ir ieradušies arī Pērkonvīri, piedāvājot savas versijas par mūsdienīgu un eksperimentālu latviešu folkmūziku, kā arī ielasot latviešu tautas pasaku Par apgriezto pasauli.

Mūsdienās dzirdēt kādu stāstām latviešu tautas pasaku (kur nu vēl ierakstām audio) negadās bieži. Tāpēc albums vai, drīzāk, folkloras/mūzikas mini-kolekcija (grāmatiņa ar tekstu, mūzika un pasakas ieraksts ar ugunskura skaņu fonā) ir unikāls šogad izdotais ieraksts, kuru itin labi var dāvināt Jāņiem, Līgām un jebkuram, kurš pirms svētkiem vēlas uzņemt latviskuma devu.

Albuma materiāla pamatā ir perkusijas, bungas, kokles, dūdas un citi instrumenti, izmantoti dažādos folkdziesmu aranžējumos, un tas viss kopā skan patiešām jaudīgi un eksperimentāli. Tiek imitētas dažādas dabas skaņas – koku čaboņa, šalcošas lapas vējā, rīboņa, graboņa, dārdoņa, pērkondārdi, u.t.t. Skandināviski spokainu noskaņu gluži kā no seriāla Vikingi rada arī Imanta Dakša īpatnējā un tembrā daudzveidīgā balss, kas mūziku padara par labu materiālu vientulīgām meditācijām jūras krastā. Savā ziņā Pērkonvīrus var saukt par latviešu folkmūzikas atbildi Sigur Ros, skaniskās jaudas ziņā daudz neatpaliekot no šīs īslandiešu apvienības.

Foto: Publicitātes foto

Dindari ir arī labs materiāls, ja ir vēlme vairāk uzzināt par dažādiem latviešu rituāliem, lauku darba ikdienu un senlatviešu pasaules uzskatiem kopumā. Tiesa, ar albuma tekstiem vien šeit nebūs gana, tomēr, paliekot uz mūzikas viļņa, noteikti ir vērts palasīt gan par Ūsiņa nozīmi senlatviešu ikdienā, gan par mūsdienās vairs nepastāvošo iešanu nakts ganībās, vedot savvaļā zirgus - jeb pieguļu. Galu galā, albums sniedz iedvesmu meklēt mūsdienīgus formātus latviskajiem rituāliem, un turpat jau mēs atgriežamies: pie vakarēšanas blakus iekurtai ugunij, jēgpilnām sarunām vai vienkārši – iespējas kopā paklusēt.

Albumu izdod: kultūras menedžmenta centrs Lauska

 

Iesakām arī:

Sigur Ros - Glósóli

 

Biruta Ozoliņa - Zvīdzi Zvīdzi Siermais Zirdzeņ

 

Haralds Sīmanis - Par Atslēdziņu

 

Patika raksts? Seko mums Facebook, Twitter un Instagram!

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!