Digitālajam mūzikas tirgum ir jākļūst caurskatāmākam!

Raksta attēls - Digitālajam mūzikas tirgum ir jākļūst caurskatāmākam! Foto: pexels.com

06.10.2015 / Aiga Leitholde

Jautājumi saistībā ar problēmām mūzikas industrijas digitalizācijā oktobra sākumā nodarbina gan tehnoloģiju un mūzikas asociāciju līderus, kas kopā pulcējās ASV, Bērklijas mūzikas institūta sanāksmē Fair Music Workshop, gan Francijas Kultūras ministriju, kas nāca klajā ar mūziķiem un izpildītājiem aktuālu priekšlikumu.

Jāsakārto datu menedžments

 2. oktobrī notikušās Fair Music Workshop sanāksmes ietvaros tika norādīts, ka vispirms ir nepieciešams sakārtot un modernizēt mūzikas datu menedžmentu jeb informācijas uzskaites sistēmu par autortiesību un blakustiesību turētājiem. Tāpat tika uzsvērts, ka mūziķiem ir jārunā un jāizglīto savas daiļrades cienītāji, kā piemēru minot Teilores Sviftas publiskos izteikums par mūziķu tiesībām, saistībā ar straumēšanas servisiem Apple un Spotify. Runātāji arī atzina, ka kopumā straumēšanas servisi ir samazinājuši mūzikas ierakstu pirātisko apriti.

Atrunāta minimālā alga

Francijas Kultūras Ministre Flēra Pelerina (Fleur Pellerin) prezentējusi valsts parlamentam progresīvu brīvprātības priekšlikumu, kas, tostarp, paredz – par darba digitālu izmantošanu mūziķim ir jānodrošināta minimālā alga. Tās lielums jāatrunā līgumā, ņemot vērā atšķirības dažādos mūzikas industrijas sektoros.

Priekšlikumā, par kuru Francijas Parlaments balsos šodien, 6. oktobrī, ietvertas sešas iniciatīvas:

  1. Atbalstīt likumīgu mūzikas piedāvājumu attīstību;
  2. Nodrošināt ekonomikas caurspīdīgumu;
  3. Veicināt mūzikas kulturālo daudzveidību;
  4. Viecināt labo praksi attiecībā uz juridiskajiem aspektiem;
  5. Nodrošināt, lai mūziķi saņem nopelnīt atlīdzību;
  6. Mobilizēt resursus, lai sekmētu mūzikas digitalizēšanu;
  7. Nodrošināt efektīvu, ilgtspējīgu Saprašanās memoranda īstenošanu.

Šis priekšlikums tiek nodots apspriešanai laikā, kad neatkarīgie izdevēji īpaši asi kritizē atlīdzību sadales tarifus, bet ASV The Copyright Royalty Board valdes panelis, kas ir atbildīgs par straumēšanas servisu Pandora un Spotify tarifu kontroli, nāca klajā ar ierosinājumu atlīdzību likmes pakārtot tirgus daļām.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!