10 labākās joku grupas no Latvijas

Raksta attēls - 10 labākās joku grupas no Latvijas Origoboys.bandcamp.com

01.04.2015 / Anete Konste

Smieties vai nesmieties - tāds ir jautājums.

Vispirms būtu jāmēģina definēt, kas tad īsti ir joku grupa. It kā jau viss vienkārši – galvenais, lai izpildītās dziesmas klausītājam liekas smieklīgas. Tradicionāla joku ansambļa iezīme ir arī neiespringt uz muzikālajām kvalitātēm, jo tad kāds var nejauši padomāt, ka tā tomēr ir nopietna grupa. Lielākais uzsvars joku grupā tiek likts uz dziesmu tekstiem, kas bieži vien tiecas parodēt nopietno un īsto grupu lirikas par ciešanām, mīlestību un nāvi. Bet ir viena būtiska atšķirība, kas visus joku ansambļus sadala divās dažādās frontēs – tādos, kas apzināti izvēlējušies iet joku ceļu, un tādos, kuru muzikālos centienus par visai smieklīgiem negaidot sākuši uzskatīt klausītāji.

 

1. Duets Sandra

Bija agrāk tāda dīvaina grupa Svešie ar hitu Es negribu būt tava lelle. Zināmā mērā Duets Sandra turpina viņu iesāktās tradīcijas – radies kā nopietns sievas un vīra šlāgerprojekts, tomēr mērķauditoriju negaidot atradis tieši tā saucamajās alternatīvajās aprindās. Uzstājušies dažādos jauniešu iecienītos galvaspilsētas klubos un krodziņos, piedalījušies vairākos televīzijas sarunu šovos, kā arī nule debitējuši uz skatuves leģendārajā Latvijas Mākslas akadēmijas karnevālā.

 

2. Origo boys

Ansamblis, kas parodē hip hop žanram raksturīgo estētiku – seksīgas pielūdzējas, apreibinošas vielas, lepnas mašīnas un daudz, daudz naudas. Reizē tas tiek organiski savienots ar 1990. gados aktuālo, bet tagad par kičīgu uzskatīto ģērbšanās stilu un atraktīvām deju kustībām. Daļai no grupas ir pieklājīga muzikālā izglītība, un paši apgalvo, ka nemaz neesot joku grupa. To tiecas apstiprināt iegūtā nominācija par labāko hip hopa albumu šī gada mūzikas gada balvā Zelta mikrofons.

 

3. Instrumenti

Viss sākās ar pandu lāču maskām un jautrām dziesmiņām par drošības vestēm, kuras var atrast zem sēdekļiem lidmašīnās. Vēlāk priecīgo un reizē pamācošo dziesmiņu iegādājās ASV aviokompānija Virgin America, bet puiši novilka maskas, lai atklātu, ka patiesībā ir tie divi saldsērīgie džeki no vokālā ansambļa Cosmos. Sākotnējais joku projekts pārtapis nopietnā apvienībā, kas atgriezušies pie savām akadēmiskās mūzikas saknēm, nesen sniedzot askētisku un pieklusinātu koncertu Doma baznīcā.

 

4. Transleiteris

Droši vien katrs no mums reiz ir pamēģinājis latviskot kādu ārzemju balādi. Demiena Raisa (Damien Rice) ēras laikā, piemēram, bija aktuāli aurot līdzi viņa populārākajam hitam latviešu vārdus “Es nevaru noņemt savas acis no tevis!”. Grupa Transleiteris izlēma šo tendenci pārvērst savā individuālajā stilā, programmas Google Translate labākajās tradīcijās pārtulkojot tādu populāru mūziķu kā Modern Talking, Džastina Bībera un PSY Gangam Style dziesmu lirikas.

 

5. Čipsis un Dullais

Grupa, kas uzdevusi vienu no eksistenciālākajiem jautājumiem Latvijas mūzikas vēsturē: “Kā lai tevi šodien iepriecina, ja nav šerbets un pomelo?”. Divi puiši, kas reiz kādā atpūtas brīdī izdomājuši, kāpēc gan neizklaidēt sevi, radot melodiskas dziesmas ar skumjiem vārdiem par dzīvi un mīlestību. Tiešām – kāpēc gan ne? Te arī rezultāts.

 

6. Edžiņa dzīvoklis

Vieni no kādreizējā radio SWH rīkotā konkursa Lāgavīžen spilgtākajiem dalībniekiem. Noguruši no nopietnajiem mēģinājumiem eksperimentālajā mūzikā, puiši radījuši sev atslodzes projektu ar klasiskajiem joku grupas elementiem – vienkāršiem akordiem un sirdi plosošu liriku: “Man dusmu nav, ir tikai ļoti skumji. Varbūt ko teikšu, būs ļoti dumji!”.

 

7. Suņa stunda

Grupa, kas izlēma idejas lirikām pasmelties presē un debitēja ar hitu par to, kā no kases baznīcā Pļaviņās nozagta ievērojama naudas summa – aptuveni divsimt latu. Suņu stundā apvienojušies kādreizējie dramaturģijas studiju kursabiedri, no kuriem atpazīstamākais ir šobrīd par skandalozu dēvētais režisors Andris Gauja, kas piepulcējuši kolektīvam pat profesionālu operas solistu – Armandu Siliņu.

 

8. Bermudu divstūris

Nu, ko? Ballējam, neguļam! Apvienības Musiqq radītā alternatīvā joku grupa, kurā abi nolēma iemiesoties atzītu pacanu tēlā un uzdziedāt par mikrorajonu puišiem raksturīgo ikdienu. Arī šis projekts atpazīstamībā un ļaužu vilkmē jau ir aizsteidzies priekšā dalībnieku nopietnajai apvienībai, kas vēl nesen dziedāja par Abrakadabra un No 10 10.

 

9. Septiņi pieauguši vīrieši

Viņi uz skatuves tiešām ir vismaz septiņi, parasti uzvalkos un tumšās brillēs. Puišiem dažkārt mēdz pievienoties arī Olga, kuru viņi visi mīlēs kaut vai līdz sešdesmit un septiņdesmit, ja vien populārā latviešu dziedātāja nesāks dzert!

 

10. Gapoljeri

Latvijas Kultūras akadēmijas aktieru studiju kursabiedru radīts projekts, kuri uz mūzikas skatuves ir tieši tikpat dramatiski un azartiski kā pamatdarbā teātrī. Dažus instrumentus pagatavojuši no vannas un benzīna kannas, uz kuriem spēlē pārsvarā jautri enerģiskas dziesmas, kuras paši dažkārt izbauda pat lielākā mērā nekā publika.

 

Visbeidzot pēdējais eksistenciālais jautājums – meitenes, kad jūs taisīsiet joku grupas?

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!