Industrijas Ziņas

Kuras latviešu grupas vēlaizvien izdod albumus kasetēs?

Raksta attēls - Kuras latviešu grupas vēlaizvien izdod albumus kasetēs?

17.10.2015 / Aiga Leitholde

17.oktobrī pasaulē jau trešo gadu tiek svinēta Kasešu ierakstu diena. Mūzikas ierakstu veikali Lielbritānijā, Austrālijā un Vācijā rīko pasākumus, bet izdevēji piedāvā iegādāties kasetes formātā atkārtoti izdotas, piemēram, The Maccabees, Spector, Kaiser Chiefs kompilācijas.

Latvijā kasešu diena netiek svinēta, taču pēdējo piecu gadu laikā šajā kolekcionāru formātā ir izdoti pietiekami daudz jaunu mūzikas ierakstu. Kasetes formātu iecienījusi izdevniecība SkYr, kas izdevusi albumus grupām Starmetis, Kaktiņš un StūrītisNielslens Lielsliens. Kasetēs albumi ir arī grupām DJ Krankenwagen un Eschatos.

Kasetes formāts ir iecienīts starp muzikālus eksperimentus mīlošiem māksliniekiem kā Edgaram Rubenim un Jelenai Glazovai. Tā, piemēram, pašmāju skaņu māksliniekus ir izdevuši gan Skaņu mežs, gan Shecock Barracuda Recordings, gan leibls Resurrect tapes un Mājas ieraksti.

Pārstāvu paaudzi, kurai, tēlaini izsakoties, kasetes skanējums ir atstājis ģenētisku nospiedumu. Izaugu ar lentām un kasetēm, kurās arī rakstīju un tiražēju savu mūziku gan Tornis rec, gan savā Templis rec kasešu leibliņā. Deviņdesmito gadu otrā pusē pārgāju uz ciparu skaņu. Kādus desmit gadus gandrīz neklausījos analogos ierakstus līdz brīdim, kad iegādājos auto ar labu mūzikas centru. Atklāju, ka tajā no visiem formātiem, vislabāk man patīk klausīties tieši kasetes. 

Kasetēm ir mīkstāks, patīkamāks skanējums. Kasetes nav piemērotas visa veida mūzikai, jo paši zemākie un augstākie cilvēkam dzirdamie toņi ir nogriezti, tāds savdabīgs analogais filtrs. Virkne man tuvu deviņdesmito un mūsdienu elektronikas virzienu radās pateicoties tieši datoru un ciparu tehnoloģiju skanējuma iespējām. Šobrīd savā Gassound studijā pārsvarā veicu ierakstus ar datoru, bet ir arī reizes, kad piemērotāks liekas astoņdesmito gadu Tascam4 celiņu portastudio.

Stāsta Gas of Latvia līderis Andris Indāns jeb Andžons. Gas of Latvija albumu Tumšupe 2013.gadā izdeva Loopey Tunes.

Uzzini vairāk par Cassette tapes store day.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!