Industrijas Ziņas

Iesakām: jaunā mūzika no Baltkrievijas

Raksta attēls - Iesakām: jaunā mūzika no Baltkrievijas Foto: www.portmonetrio.com

20.03.2015 / Normunds Vucāns

No šlāgerpopa līdz elektronikai. Kādas ir jaunās mūzikas vēsmas no mūsu kaimiņvalsts Baltkrievijas?

Kaut gan Baltkrievija ir viena no tikai četrām Latvijas kaimiņvalstīm, par to, kas notiek šīs valsts mūzikā mēs zinām gaužām maz. Pirms pāris dienām notika lielākā Baltkrievijas mūzikas portāla Experty.by rīkotā Baltkrievijas mūzikas Gada balvas pasniegšana, kurā tika izcelti labākie ieraksti valstī iepriekšējo divpadsmit mēnešu laikā. Tieši tāpēc šis varētu būt īstais mirklis, lai papētītu, kas ir kas mūsu dienvidaustrumu kaimiņu mūzikā.

Foto: Ekrānuzņēmums

Šīs mūzikas balvas tiek sadalītas četrās kategorijās – labākais albums, portāla ekspertu vērtējumā, labākais albums Baltkrievijas žurnālistu vērtējumā, labākais albums ārzemju ekspertu vērtējumā un labākais albums portāla lasītāju vērtējumā. Ārvalstu žūrijai katru gadu tiek piesaistīts viens pārstāvis no katras Baltkrievijas kaimiņvalsts. Pirms gada, iespēja pārstāvēt Latviju bija tikusi šo rindu autoram, savukārt šogad ar to nodarbojās Uldis Rudaks.

Katram no ekspertiem tiek atsūtīti visi iepriekšējā gada laikā Baltkrievijā izdotie albumi, no kuriem ir jāizvēlas 10 kvalitatīvākie, tos sarindojot secībā no 1 līdz 10. Tad visu ekspertu vērtējumi tiek saskaitīti, lai noskaidrotu, kurš tad ir pats, pats labākais. Ļoti vienkārša un visiem saprotama shēma, kas gana objektīvi ļauj noteikt uzvarētājus, manuprāt.

Interesanti, ka līdzīgi kā citus gadus, arī šoreiz ir vērojamas gana daudzas atšķirības starp baltkrievu un ārvalstu žūriju izvēlēm. Galvenokārt tās ir saistāmas ar faktu, ka baltkrieviski ārzemnieki tomēr nerunā, un līdz ar to repu vai pankroku šajā valodā novērtēt ir grūti, kamēr rokmūzika angliski ir pieejama un labi saprotama visiem, tāpat arī elektronika.

Kopumā jāsaka, ka ievērojamas pārmaiņas visbiežāk izpildītajos žanros gada laikā nav notikušas – joprojām skaitliski dominē pankroks, elektronika, šlāgerveidīga popmūzika un arī reps. Kas vēl interesantāk – jau otro gadu pēc kārtas ārzemnieku vērtējumā labāko ierakstu radījis gomeļietis (((O))), kuram arī es pērn atvēlēju pirmo vietu, pat nebūdams liels elektronikas cienītājs. Tiesa, viņš nebija balvu galvenais veiksminieks – alternatīvās instrumentālās mūzikas trio Port Mone ar savu ierakstu Thou uzvarēja Baltkrievijas žurnālistu un lasītāju vērtējumā, bet abās pārējās kategorijās ierindojās otrajā pozīcijā.

Cita starpā vēl gribētos izcelt baltkrieviski dziedošos poprokerus Akute (viņu statuss zināmā mērā ir līdzīgs Prāta Vētras statusam šeit), ļoti foršu britpopa un alternatīvā roka kokteili izpildošos The Toobes un vēl sapņainos elektroniķus Vegetables.

Portāls ir izveidojis apkopojumu ar vienu dziesmu no 13 populārākajiem albumiem, kas visas pieejamas gan klausīšanai, gan arī bezmaksas lejupielādei, tāpēc noklausies un izvērtē, kas no Baltkrievijā radītā tev patīk vislabāk!

10 labākie albumi Baltkrievijas žurnālistu vērtējumā:

 1. Port Mone - Thou
 2. Tonqiхod - Прадмова
 3. Лявон Вольский - Грамадазнаўства
 4. Akute - Рэальнасць і сны
 5. The Toobes - Road To The Big Time
 6. Vuraj - Раёк
 7. Mustelide - Secret
 8. Earworm - Amber
 9. Groosha - Out Of Place
 10. .K - Унисон

10 labākie albumi ārvalstu žurnālistu vērtējumā:

 1. (((O))) - Motherland
 2. Port Mone - Thou
 3. Лявон Вольский - Грамадазнаўства
 4. Tonqixod - Прадмова
 5. Vegetables - Now And Then
 6. IOWA - Export
 7. Mustelide - Secret
 8. Brutto - Underdog
 9. Earworm - Amber
 10. .K - Унисон

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!