Kādas atļaujas nepieciešamas, ja vēlies izveidot savu interneta radiostaciju?

Raksta attēls - Kādas atļaujas nepieciešamas, ja vēlies izveidot savu interneta radiostaciju?

23.09.2015 / Parmuziku.lv

Interneta sniegtās iespējas kļūst aizvien plašākas. Arī radiostacijas pamazām iekaro ne tikai ierastās FM frekvences, bet arī internetu. Bet kas jādara, lai interneta radiostacijas darbība būtu saskaņā ar likumu?

Iesūtītais jautājums: 

 

Vēlos izveidot interneta radio. Kādas licences man vajadzīgas, ja vēlos atskaņot gan ārzemju izpildītāju, gan pašmāju mākslinieku mūziku. Cik daudz par licenci ir jāmaksā mēnesī? 

 

Atbild LaIPA jurists: 

 

Izveidojot interneta radiostaciju, būs nepieciešams noslēgt līgumu ar autorus pārstāvošo organizāciju AKKA/LAA un biedrību Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība (LaIPA) par maksājamo atlīdzību izpildītājiem un fonogrammu producentiem. 

Interneta radio var būt interaktīvs (tāds, kurā klausītājam ir dotas iespējas veikt kādas darbības, kā, piemēram, tīt uz priekšu, pauzēt u.tml.) vai neinteraktīvs, kurā klausītājiem nav iespējas veikt nekādas papildu darbības. Izvēle starp abiem šiem formātiem ietekmē arī maksājamās atlīdzības un tarifa apmēru.

Tarifu un kopējās atlīdzības apjomu nosaka ne tikai formāts, bet arī interneta radiostacijas auditorijas lielums. Plašāka informācija par tarifiem ir pieejama šeit

Svarīgi arī atcerēties, ka Autortiesību likuma 40.panta 5.daļa nosaka, ka darbu izmantotājiem ir pienākums sniegt informāciju par izmantotajiem darbiem, tas nozīmē, ka pēc muzikālo darbu izmantošanas radio ēterā būs jāiesniedz detalizēta atskaite par to, kuri darbi tie bijuši, lai LaIPA varētu šiem mūziķiem un producentiem izmaksāt atlīdzību par viņu mūzikas izmantošanu publiskajā izpildījumā. 

 

NODERĪGI:

Interneta radio darbības pirmajā gadā tiks piemērots minimālais maksājums, tādējādi atbalstot tā attīstību. Tarifs tiks piemērots gadījumos, ja interneta radio veidotājs nebūs reģistrēts kā juridiska persona, šo pakalpojumu veidojot pēc paša iniciatīvas, tā uzturēšanas un administratīvās izmaksas sedzot no personīgajiem līdzekļiem. Lai piemērotu minimālo maksājumu, interneta radio programmā nevarēs pārraidīt reklāmas, ziņas un tamlīdzīgu saturu.

Minimālais tarifs par fonogrammu izmatošanu tās raidot tīmekļapraidē ir 15,30 EUR mēnesī.

Kā uzskata jauno mediju eksperts un uzņēmuma “Inspired Digital” vadītājs Artūrs Mednis: “Interneta radio gūst arvien lielāku popularitāti, kas skaidrojams ar tehnoloģiju attīstību. Praktiski ikvienam ir iespēja izveidot savu interneta radio, jo tehniski to izdarīt nav sarežģīti. Ir būtiski, ka tiek veidoti priekšnosacījumi to attīstībai un tiek meklēti veidi, kā atvieglot interneta radio veidotāju darbību, īpaši sākuma posmā”.

 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!