Vaira Vīķe-Freiberga piekritusi būt par “Eslingenas Dziesmu svētkiem 70” patronesi

Raksta attēls - Vaira Vīķe-Freiberga piekritusi būt par “Eslingenas Dziesmu svētkiem 70” patronesi Foto: Leta/ Zane Bitere

13.01.2017 / Parmuziku.lv

Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga ir devusi savu piekrišanu kļūt par svētku patronesi šī gada jūnijā Vācijas pilsētā Eslingenā notiekošajiem plašajiem latviešu svētkiem.

Svētki tiek rīkoti, godinot 1947. gadā notikušos latviešu Dziesmu Svētkus Eslingenā, kas bija viens no nozīmīgākajiem pēckara latviešu diasporas kultūras dzīves notikumiem. Pasākums no 15.līdz 18.jūnijam tiek rīkots par godu šo svētku 70. gadadienai, kā arī ieskandinot 2018. gadā gaidāmo Latvijas valsts simtgadi.

Dalību svētkos ir solījusi arī Latvijas Kultūras ministre Dace Melnbārde, kā arī mūzikla “Eslingena” autore – ASV dzīvojošā Lolita Ritmane, kas ir vienīgā no latviešiem, kas jebkad saņēmusi prestižo Emmy mūzikas balvu.

Šobrīd rit vēl pēdējās dienas, kad diasporas mākslinieciskās grupas var pieteikt savu dalību Eslingenas Dziesmu svētkiem, taču jau tagad ir pieteikušies vairāki simti dalībnieku no 23 kolektīviem un 10 Eiropas valstīm. Tajā skaitā ir arī daži mākslinieciskie kolektīvi no Latvijas. Ikviens kolektīvs, kurš vēl vēlas pievienoties, vai tas būtu ārzemēs dzīvojošo latviešu vai arī kolektīvs no pašas Latvijas, tiek aicināts par to informēt svētku organizatorus līdz 15.janvārim, aizpildot dalībnieku anketu, kuru iespējams atrast svētku jaunajā mājas lapā – www.esslingen2017.de. Mājas lapā pieejama arī visa aktuālā informācija, iespējams jau neklātienē iepazīties ar svētku norises vietu, kā arī svētku programmu.

Kā liels panākums minams Vācijas pilsētas Eslingenas pašvaldības atbalsts latviešu svētku rīkošanai. Vācu partneri ir devuši konceptuālu piekrišanu svētku gājiena norisei cauri pilsētai, tāpat pašvaldība devusi atļauju svētku dalībnieku izmitināšanai skolu sportu zālēs, līdzīgi kā tas notiek Dziesmu svētkos Latvijā. Šis ir ļoti nozīmīgs solis, jo dos iespēju svētku dalībniekiem atrasties pašā notikumu centrā un izbaudīt ik mirkli no svētkiem un pašas Eslingenas burvības.

“Eslingena ir viena no tām retajām Vācijas pilsētām, kas neskarta izdzīvojusi otro pasaules karu. Te – Eslingenā pie Nekārupes – latvieši pulcējās pirms 70 gadiem un te mēs aicinām visus atkal satikties 2017.gadā no 15.līdz 18.jūnijam, lai izzinātu un atdzīvinātu Eslingenas vēsturisko stāstu un pieskandinātu pilsētas ielas, parkus, pagalmus un koncertzāles ar mūsu bagātīgo latviešu tautas mantojumu – dziesmu, deju un folkloru,” mudina galvenā svētku organizatore Laura Putāne, biedrības “Saime” vadītāja no Štutgartes.

Svētki tiks atklāti ar dievkalpojumu un tūliņ pēc tam dalībnieki dosies svētku gājienā cauri pilsētai. Kā dienas kulminācija minama latviešu dziesmu spēle “Eslingena”, kuru iestudē aktieri un dziedātāji no astoņām Eiropas valstīm. Mūzikla režisors ir Jānis Mūrnieks no Latvijas, vokālais pedagogs – Ilze Atardo.

Otrajā dienā uz kopkoncertu aicinās gan dejotāji, gan dziedātāji, bet vakarā, kā jau tas latviešiem pieņemts – svētku balle. Trešā diena atvēlēta folklorai, vienlaikus ieskandinot strauji tuvojošos vasaras saulgriežus.

L.Putāne aicina: “Lai piepilda Eslingenu cilvēki tautas tērpos, lai vienojamies gājienā pa ielām, kur tūkstošiem latviešu kāju spēruši, un ieskatāmies skolu pagalmos, kur to bērni skolā gājuši! Lai satiekamies un vienojamies kopīgā dziesmā un dejā! Lai sajūtam savu spēku, savu piederību un savu vienreizību!” Svētku organizatori aicina arī citus diasporas dejotājus, dziedātājus un folkloristus no Eiropas, kā arī Kanādas, Austrālijas un Amerikas pieteikt savu dalību vēl līdz 15.janvārim un sarīkot plašus satikšanās kultūras svētkus atkal pēc 70 gadiem Eslingenā.

 Vēlamies arī prezentēt mūsu jauno svētku logo. Tā autore ir Bergenā dzīvojoša latviete, divu bērnu mamma, tautas deju kolektīva “Pērkonkalns” vadītāja, kā arī viena no radošās apdrukas darbnīcas “Ting Print” veidotājām – Zane Babre. Autore skaidro, ka logo veidots kā divu atšķirīgu, bet tajā pašā laikā līdzīgu laiku apvienojums – 1947.gads un mūsdienas.

“Ir lietas, kas kopš iepriekšējiem svētkiem Eslingenā ir stipri mainījušās, taču ir kaut kas, kas latvietī nemainās un cerams nemainīsies nekad – mīlestība pret deju, dziesmu un cieņa pret mūsu senču tradīcijām. Latvietis, uzvelkot tautas tērpu, sajūtas kaut kā īpaši. Kad viņš to nēsā, viņš it kā satuvinās ar to seno latvieti. Tas, manuprāt, ir ļoti skaisti. Tādēļ logo gribējās iekļaut tieši šo latvieti tērpā – to, kas godā un ciena savus senčus un turpina iesāktās tradīcijas. Blakus arī Eslingenai tik svarīgs simbols – Dienvidu baznīca. Aplis latviešu etnogrāfijā tiek saistīts ar sauli, pasauli, harmoniju, atkārtošanos un atgriešanos. Tādēļ arī logo zīme ir aplis. Tas papildināts ar tādām spēcīgām zīmēm kā Māras, Dieva, Laimas zīme un Uguns krusts. Novēlu, lai šīs stiprās senču zīmes dod spēku katram Eslingenas svētku dalībniekam, kā arī visiem, kas iesaistīti to organizēšanā,” saka logo autore.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!