Tiks aizsākts Šveices kameransambļa "Tacchi alti" jubilejas gads

Raksta attēls - Tiks aizsākts Šveices kameransambļa "Tacchi alti" jubilejas gads Publicitātes foto

24.02.2017 / Parmuziku.lv

25. un 26. februārī Šveicē pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos Selgas Mences kameransamblim "Tacchi alti" un korim komponētais jaundarbs “Nakts dziedājumi”, kur profesionālo Lucernas kori Ensemble Corund diriģēs vokālās grupas Putni vadītāja un diriģente Antra Dreģe.

"Tacchi alti" - šveiciešu kamermūzikas ansamblis, kurā apvienojušies izcili profesionāli mūziķi, 2017.gadā svin savu 10 gadu darbības jubileju, kam par godu tiek realizēts liels muzikāls projekts. Instrumentu trio latviešu komoponistei Selgai Mence pasūtināja jaundarbu flautai, stīgu instrumentiem, arfai un korim. Kamermūzikas ansamblis šo programmu atskaņos ap 30 koncertos visā Šveicē.

Pēc ilgstošiem meklējumiem un rūpīgas atlases "Tacchi alti" ir atraduši korus, kuri ar lielu prieku un entuziasmu piedalās šajā projektā. Koncerta sagatavošanā un pirmo divu koncertu diriģēšana ar profesionālo kori "Ensemble Corund" (Lucerna) būs vokālās grupas "Putni" vadītājas, diriģentes Antras Dreģes rokās. Viņas vadībā notiks arī šīs programmas ieskaņošana kompaktdiskā, kura iznākšana gaidāma jau šī gada aprīlī.

Pirmie divi koncerti “Gesang der Nacht (“Nakts dziedājumi”) notiks 25.februārī Windisch un 26.februārī Oberrohrdorf, Šveicē. Koncerts notiks divās daļās – tajā skanēs gan franču romantiskā, gan mūsdienu mūzika - Lili Bulanžē, Gabriels Forē, Kamils Sensāns, R.Mureijs Šafers. Koncerta noslēgumā skanēs Selgas Mences jaundarba pasaules pirmatskaņojums. Komponiste savai mūzika ir izmantojusi gan Gotfrieda Kellera darbus, gan latviešu tekstu tulkojumus vācu valodā.

Selga Mence ir ārpus Latvijas robežām labi zināma koru mūzikas komponiste. Viņas mūzika ir dziļi aizkustinoša, skanīga un tautas mūzikas inspirēta, tajā izjūt dzīvesprieku.

Selga Mence dzimusi Liepājā. Selga Mence absolvējusi Emila Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolu, tad Latvijas Valsts konservatorijas kompozīcijas klasi un asistentūru pie Paula Dambja (1978, 1988). Ir studējusi muzikoloģiju. Vairākus gadus strādājusi Latvijas Kultūras ministrijas repertuāra redakcijas kolēģijā (1980–1987). 80. gados pārzinājusi bērnu mūzikas sfēru Komponistu Savienībā. Kopš 1985. gada ir Latvijas Mūzikas akadēmijas kompozīcijas katedras docētāja, asociētā profesore.

Selgas Mences vārds vispirms iemirdzas saiknē ar kormūziku. Viņas skaņdarbi skanējuši Ziemeļvalstu Dziesmu svētkos Norvēģijā 2000. gadā un daudzos Dziesmu svētkos Latvijā, ASV, Kanādā.

Ar komponistes skaņdarbiem daudzi Latvijas kori guvuši uzvaras starptautiskos konkursos. Kora dziesmās izpaudusies Selgas Mences gaišā emocionalitāte, arī muzikālo tēlu dzīvīgums, mīlestība pret latvju dainām ar to tradicionālo, stabilo vērtību pasauli. Daudzkārt izmantotās latviešu (arī lībiešu) tautas melodijas un teksti kopumā iekļaujas nacionāli romantiskajā tradīcijā, kas tomēr risināta ar laikmetīga skaņraksta līdzekļiem. Viņas jaunākajos instrumentālajos sacerējumos nozīmīgs kļuvis dziesmas žanrs, simboliskā veidā koncentrēdams sevī ļoti niansētu poētisko saturu.

Antra Dreģe ir vokālās grupas "Putni" vadītāja kopš 1993. gada. Viņa ir viena no vadošajām māksliniecēm savā nozarē, kur darbojas gan kā atskaņotājmāksliniece un diriģente, gan kā inovatore, sadarbības projektu iniciatore un producente.

Bijusi virsdiriģente 48. Latviešu kultūras dienās Adelaidē, koncerta “Mīlestības dziesmas” mākslinieciskā vadītāja 24. Vispārējos Latviešu dziesmu un deju svētkos 2008. gadā, rezidējošā māksliniece Šveicē 2011. gadā. Pasniedz meistarklases vokālajā mākslā un ansambļu dziedāšanā, bijusi daudzu konkursu žūriju locekle un vokālo ansambļu eksperte Nemateriālās kultūras mantojuma valsts aģentūrā. 2014. gadā producējusi un vadījusi Latvijas – Šveices mūsdienu kameroperu projektu "Līsistrate". Kopš 2014. gada ir Jaunās mūzikas festivāla “Arēna” direktore.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!