STOP mītiem! Pienākošās atlīdzības summa par vienas dziesmas atskaņošanu radio

Raksta attēls - STOP mītiem! Pienākošās atlīdzības summa par vienas dziesmas atskaņošanu radio Publicitātes foto

11.01.2022 / Parmuziku.lv

Lielākā daļa no blakustiesību atlīdzības izpildītājiem un fonogrammu producentiem veidojas no dziesmu atskaņošanas reižu biežuma radiostacijās. Taču jāņem vērā, ka atlīdzības lielums par vienu dziesmas atskaņošanas reizi ir mainīgs.

Radiostaciju maksājamās atlīdzības lielums tiek noteikts 2,67% apmērā no radiostacijas ieņēmumiem par 100% mūzikas izmantojumu radiostacijas programmā. Ja radiostacijai nav ieņēmumu, tad tiek pielāgoti minimālie maksājamās atlīdzības lielumi, kas noteikti atkarībā no raidorganizācijas apraides un aptveramības zonas. Formula vienkārša -  ja dziesma tiek atskaņota TOP 5 Latvijā raidošajās radiostacijās, atlīdzības summa par dziesmas atskaņošanas reizi būs lielākā, salīdzinot ar reģionālajām vai mazāka mēroga radiostacijām.

Tāpat svarīgs ir izmantotās mūzikas apjoms radiostacijas programmā,  ja izmantotais mūzikas apjoms ir  80%, radio maksā augstāku atlīdzības apmēru kā tie radio, kam ir tikai 30% muzikālā satura.

Pēc Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) 2017.gada pavasara Mūzikas patēriņa indeksa datiem, 75% Latvijas iedzīvotāju ikdienā patērē dažādu radiostaciju piedāvāto saturu. Kopumā Latvijā ir 48 radio programmas, kurām reizi pusgadā jāiesniedz atskaites par atskaņotajām dziesmām, norādot cik reizes un kādas dziesmas ir atskaņotas. Interesanti, ka radio vidēji gada laikā  savās programmās atskaņo 69,6% no muzikālā satura vai 70 tūkstošus dziesmu, savukārt,  pamatojoties uz radio iesniegtajām atskaitēm, LaIPA Mūzikas gada balvas “Zelta Mikrofons” ceremonijā pasniedz balvu kategorijā “Radiohits”.

Papildu jautājumu gadījumā iesakām sazināties ar LaIPA ekspertiem tel.nr. 67605023, e-pasts , kas sniegs pilnvērtīgas konsultācijas blakustiesību jautājumos.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!