Robotu orķestris atklās Liepājas mākslas forumu

Raksta attēls - Robotu orķestris atklās Liepājas mākslas forumu Publicitātes foto

07.07.2017 / Parmuziku.lv

Mūsdienu mākslas festivāls “Liepājas mākslas forums” klausītājus aicina pārvarēt prāta saceltās robežas, 3. augustā plkst. 20.00 iepazīstinot Robotu instrumentu orķestri.

Robotu orķestra idejas autors ir beļģu profesors Godfrīs Vilhelms Rāsa (Godfried-Willem Raes). Robotu orķestra tēvs stāsta, ka 60. gadu beigās kā konservatorijas students, kurš apkārt dzird vien Bahu un Bēthovenu, nolēmis radīt tikai jaunu mūziku. Tobrīd šādi meklējumi atbilda laika garam, bet Rāss iet soli tālāk, nolemjot, ka mūslaiku mūzika jārada uz mūslaiku instrumentiem.

Vīlies elektroniskajā mūzikā, viņš pievērsās instrumentus spēlējošiem robotiem un sensoriem, kas darbināmi ar ķermeņa žestiem, un nodibina izpētes centru "Logos", kas velta spēkus mūzikas eksperimentiem. Vairāk nekā 50 gadu laikā Godfrīda vadībā "Logos" kļuvis par inovatīvāko mūzikas organizāciju Beļģijā.

Rāss ir robotu polemiķis – viņa darba pamatā doma, ka roboti daudzējādā ziņā ir pārāki mūzikas interpreti par cilvēkiem. Un tas tikai viens no būtiskiem jautājumiem, par ko klausītāji tiks aicināti aizdomāties, pašiem pieredzot triādi robots-mūzika-interpretācija. Rāsa vizuālā āriene, provokatīvās idejas un sava ceļa meklējumi, sapludinot skaņas radīšanas un muzicēšanas fenomenu ar robotiku, liek atcerēties citus nepieradinātos brīvgarus, bet orķestra programma, ko dzirdēsim Liepājā, liek domāt – gadi rit, un tradīcijas nevis jāaizmirst, bet jāievieto jaunos kontekstos un jāvēro to uzvedība. Robotu sniegumā skanēs Difē, Bēthovens, un līdzās Rāsa paškomponētajām fūgām būs Glāss, Satī, Nankarovs, Šēnbergs un citi komponisti.

 

Tas būs laiks saturīgam piepildījumam, pārdomām un radošās enerģijas avotam, laiks iespējot ko jaunu un atšķirīgu, izpludināt pŗāta saceltās robežas, atbrīvoties un augt,

par Liepājas mākslas forumu stāsta mākslinieciskās programmas direktore Baiba Bartkeviča.

Biļetes uz Godfrīda lekciju un robotu performanci par 8 eiro nopērkamas “Biļešu Paradīzes” kasēs visā Latvijā un interneta vietnē. Pasākuma ilgums – aptuveni pusotra stunda, norises vieta – koncertzāles “Lielais dzintars” Lielā zāle. Uz Liepājas mākslas foruma notikumiem iespējams iegādāties arī kopbiļeti, kas apmeklētājiem sniedz iespēju par izdevīgāku cenu apmeklēt visu foruma programmu. Liepājas mākslas forumu organizē SIA “Lielais dzintars”, tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Liepājas pašvaldības un Liepājas kultūras pārvaldes finansiālu atbalstu. Vairāk informācijas: www.lielaisdzintars.lv

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!