Notiks koncerts izcilās kokles spēles pedagoģes Gunas Āboliņas piemiņai

Raksta attēls - Notiks koncerts izcilās kokles spēles pedagoģes Gunas Āboliņas piemiņai Publicitātes foto

09.02.2017 / Parmuziku.lv

Svētdien, 12. februārī plkst. 15.00 Rīgā, Mazajā ģildē, skanēs koncerts izcilās kokles spēles pedagoģes, koklētāju ansambļa “Spārīte” dibinātājas un ilggadējās vadītājas Gunas Āboliņas (08.07.1950. - 02.06.2016.) piemiņai. Koncertā piedalīsies Latvijā pazīstamas koklētājas – ansambļa “Spārīte” pirmās dalībnieces un Gunas Āboliņas skolnieces kopā ar saviem koklētāju ansambļiem.

Šajā vasarā, 2. jūnijā, mūžībā aizgāja izcilā kokles spēles pedagoģe, koklētāju ansambļa “Spārīte” dibinātāja un ilggadējā vadītāja Guna Āboliņa. Visu mūžu veltījot koncertkoklei, Guna Āboliņa to padarīja līdzvērtīgu citiem mūzikas instrumentiem. Viņas mūžs ir apliecinājums mīlestībai uz mūziku, kokli un Latviju.

Gunas Āboliņas devums latviešu tautas mūzikā ir principiāli jaunu kokles spēles paņēmienu un mācīšanas metodikas izveide, kas atvēra jaunu lapu latviešu koncertkokles vēsturē. Padomju laikā pagrīdē tika izdotas pirmās kokles spēles mācību grāmatas, izpelnoties pat "čekas" uzmanību. Āboliņa ir daudzu skaņdarbu krājumu autore, viņa iedvesmoja komponistus kokles repertuāra radīšanā. Sadarbība ar komponistu Vilni Salaku ļāva attīstīt kokles spēles pirkstu tehniku, rokas pozīciju paplašināšanu, kā arī pavadīt dziedāšanu.

Jau 20 gadu vecumā G. Āboliņa izveidoja koklētāju ansambli “Spārīte”, kas radīja apvērsumu tā laika LPSR tautas mūzikas pasaulē un ieguva savā ziņā revolucionāras leģendas tēlu. 70.-80. gadu Dziesmusvētku koncertos LU Lielajā aulā “Spārītes” priekšnesumi piecēla kājās visus klausītājus. Tās nebija tikai ovācijas – cilvēku acīs mirdzēja asaras.

“Spārītes” ieraksti ar savu tam laikam netradicionālo muzikalitāti arī šodien ir etalons kokles spēlei, bet daudzas Gunas Āboliņas audzēknes, tagad jau pazīstamas kokles pedagoģes, turpina Gunas radošo mūžu – Māra Vanaga, Iveta Tauriņa, Valda Bagāta, Ieva Mežgaile, Andra Rebiņa, Dzintra Tauniņa, Inese Ābola, Linda Kūla, Ramona Davidone ir tikai daži vārdi, kas izgājuši Gunas Āboliņas skolu.

Gunas Āboliņas piemiņas koncertā uzstāsies “Spārītes” bijušās dalībnieces, Rīgas Skolēnu pils koklētāju ansamblis “Austriņa” (vadītāja I. Tauriņa), Babītes novada Kultūrizglītības centra koklētāju ansamblis “Balti” (vadītāja V. Bagāta), Juglas mūzikas skolas koklētāju
ansamblis “Zeltskariņi” (vadītāja A. Rebiņa), Kolkas tautas nama un Dundagas mākslas un mūzikas skolas Kolkas mūzikas nodaļas koklētāju ansamblis (vadītāja Dz. Tauniņa), Ķekavas mūzikas skolas koklētāju ansamblis “Ekosēze” (vadītāja R. Davidone), Latgales priekšpilsētas mūzikas un mākslas skolas koklētāju ansamblis “Liepa” (vadītāja L. Kūla), Madonas kultūras nama koklētāju ansamblis “Rasa” (vadītāja I. Ābola), kā arī solisti Ieva Mežgaile (kokle) un Jānis Kurševs (baritons).

Programmā skanēs Viļņa Salaka, Jāņa Ķepīša, Raimonda Paula un citu latviešu autoru orģinālmūzika un latviešu tautas melodiju apdares.

Ieeja koncertā ir bez maksas.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!