"Pieci.lv" jāpalielina Latvijas autoru radītās mūzikas īpatsvars - kāds ir iesaistīto pušu viedoklis?

Raksta attēls - "Pieci.lv" jāpalielina Latvijas autoru radītās mūzikas īpatsvars - kāds ir iesaistīto pušu viedoklis? Foto: Kārlis Dambrāns, Flickr.com

06.07.2017 / Parmuziku.lv

VSIA "Latvijas Radio" (LR) kanāls "Latvijas Radio 5 - Pieci.lv" (LR5) turpinās raidīt FM apraidē, vienlaikus veicot izmaiņas saturā un palielinot Latvijas autoru radītas mūzikas īpatsvaru.

Šādu lēmumu 6. jūlija sēdē pieņēma Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP). Tāpat NEPLP nolēma turpināt finansējuma piešķiršanu LR5 FM apraidei ar nosacījumu, ka tiks pilnveidots saturs atbilstoši NEPLP noteiktajām vadlīnijām. Tās nosaka, ka 80% muzikālā satura, neskaitot autorraidījumus, jābūt Latvijas autoru darbiem, īpaši akcentējot jaunās mūzikas grupas un izpildītājus.

Lēmums nosaka, ka LR5 jāveido Latvijas jaunās mūzikas izlase, kas tiek nodota auditorijas vērtējumam, jānodrošina iepazīstināšana ar Latvijas mūzikas attīstības tendencēm kontekstā ar pasaules mūzikas industrijā notiekošo, jānodrošina mūzikas ieraksti LR studijās, izceļot jaunos māksliniekus Latvijas mūzikas jomā, jāveic ieraksti būtiskos Latvijas festivālos un pasākumos, atbilstoši kanāla mūzikas formātam, jāveicina mūzikas kritika un komentāri par notiekošo Latvijas mūzikā, jāizveido "Pieci.lv" arhīvs, ietverot gan populārās, gan nekomerciālās nišas mūzikas ierakstus.

Kā norāda padomes loceklis Patriks Grīva - līdz šim uzstādītie mērķi nav izpildīti, un šis formāts veicinās klausītāju skaita pieaugumu:

80% muzikālā satura Latvijas autoru darbu - tas ir ļoti atzīstams formāts, 20% attiecīgi muzikālais materiāls var palikt ārzemju autoru ziņā. Būtiskākais ir tas, ka Latvijas Radio 5 iegūst jaunu misiju - šī misija ir Latvijas jaunās mūzikas atbalstīšana un veicināšana, kas manā vērtējumā, kas piesaistīs klausītāju grupu, kam ir svarīga latviešu mūzika.

Savukārt "Pieci.lv" satura galvenā redaktore Anna Platpīre norāda, ka līdz šim izpildīti nosacījumi par Latvijā radītās mūzikas atskaņošanu, tāpēc šāds lēmums nav saprotams, un tas tikai vājina sabiedrisko mediju:

Sarunas bija sākušās, padomei nebija skaidras argumentācijas, kāpēc ir jāmaina procentuālais sadalījums, mēs esam prasījuši datus, izvērtējumu, pamatojumu, viņi to nav snieguši. Šis lēmums iet pretrunā ar attīstības modeli - mēs vienmēr esam veidojušies kā kanāls, kurš ir nevis piesaistīts konkrētam reģionam, bet kā kanāls, kurš aptver Eiropas un globālo telpu, mēs vienmēr esam uzsvēruši, ka mēs dzīvojam ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē, ņemot vērā, ka mums ir multimediji, sociālie tīkli un internets. Lēmums vājina sabiedrisko mediju, tas parāda padomes vājumu un nespēju sarunāties un pamatot savu viedokli būtiskos lēmumos.

Jau iepriekš informēts, ka "Pieci.lv" 2017. gada pavasara rezultātos, kuros tika sasniegti augstākie "Pieci.lv" reitingi vairāk nekā trīs gadu darbības laikā, kopējā "Pieci.lv" auditorija bija 73 000 klausītāju, savukārt jauniešu grupā – 38 000 klausītāju, kas norādīja, ka radio līdzšinējais formāts nesasniedz rezultātus, līdz ar to nav perspektīvs.

Šī iemesla dēļ uzsākta diskusija, kuras rezultātā par veiksmīgāko kanāla attīstības modeli izvēlēts uz latviešu mūzikas tirgus attīstību vērsts modelis.

 

 

*Titulattēlā izmantots Kārļa Dambrāna Flickr.com fotoattēls ar CC licenci.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!