Latvijas mūzikas industrijas sievišķīgā puse!

Raksta attēls - Latvijas mūzikas industrijas sievišķīgā puse! Foto: unisplash

07.03.2021

Šodien visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā sieviešu diena! Tā ir lieliska diena, kad ne tikai saņemt komplimentus un ziedus no stiprā dzimuma, bet arīdzan novērtēt un paslavēt pašām sevi par paveikto! Kā atgādinājums par to, lai kalpo industrijas dalībnieču novēlējums industrijai!

Ja pieņemam, ka Latvijas mūsdienu mūzikas industrijas sākuma punkts ir valsts neatkarības atgūšanas diena, tad tie ir nieka trīsdesmit gadi, kuru laikā mums – mūzikas industrijas dalībniekiem, neatkarīgi no dzimuma ir nācies izveidot savu sistēmu, pārvaldes institūcijas, noteikumus no nulles pozīcijas. Gan tiem, kas piedalījās industrijas izveidē toreiz un tiem, kas ir jaunpienācēji tagad, uzdevums joprojām nav viegls - saprast pēc kādiem noteikumiem spēlē pasaule un kā tos pielāgot situācijām mūsu valstī.

Par spīti izaicinājumiem un mazajam tirgum, mēs tomēr varam novērot vietējās mūzikas industrijas attīstību – digitālā tirgus izaugsme, tiesību jautājumu sakārtošana, cīņa ar pirātismu, ārvalstu ierakstu kompāniju interese un darbības nostabilizēšana mūsu teritorijā, līdz pandēmijai – iespējama un bagātīga koncertdzīve, un galu galā konkurētspējīga mūzika, par ko liecina arvien pieaugošs vietēji radītas mūzikas atskaņojuma pieaugums radiostacijās!

Liela daļa no Latvijas mūzikas industrijas dalībniecēm ir tieši sievietes, un tā tas ir bijis jau no paša industrijas tapšanas sākumposma – sievietes ir atradušas vietu gan kompāniju vadītāju lomā, gan tiesību pārvaldošajās institūcijas, gan spējušas pierādīt, ka ir neaizvietojamas muzikālo apvienību vadītājas. Tieši pēdējais  - grupu, izpildītāju menedžeres Latvijā pārsvarā ir sievietes!

Aktīvākas mūsdienu mūzikas industrijas dalībnieces Latvijā: 

Liena Grīna (biedrība LaIPA), Elita Mīlgrāve (Mikrofona Ieraksti), Agnese Cimuška-Rekke ("Latvijas Mūzikas attīstības biedrības / Latvijas Mūzikas eksporta birojs"),  Rūta Doveika (fonds Līdzskaņa), Aija Auškāpa, Ieva Liepa, Aija Hermane (Prāta Vētra), Una Tāle-Medvide (Busulis), Līva Pētersone-Kļaviņa (Instrumenti), Līva Kolmane (ansis), Aija Kaukule (Dzelzs Vilks), Linda Āboliņa, Zane Johansone (DAGAMBA, The Sudden Lights), Lena Sme (aģentūra Moo), Inese Grīnberga (Kreisais Krasts), Santa Kola (Tautumeitas, Patrisha), Maija Kuzņecova (Edavārdi), Iveta Mielava (Upe tuviem un tāliem), Līga Zemdega (Izdevniecība MicRec), Līva Toniņa (L-tips), Ieva Irbina (Hanzas perons), Agrita Bikaviņa (Markus Riva), Inese Saulāja-Dobele (Warner Music Baltics), Sabīne Brice (Universal Music Baltics), Guna Zučika (Sony Music/ Every Little Thing),  Maija Skrējāne (Summer Sound), Dita ĀbolaZane ŠipkēvicaIlze Pleša, Daiga Bērziņa, Dace Ozola-Slaidiņa, Linda Zommere un vēl daudzas, daudzas citas. 

Svarīgs ir arīdzan pienesums mūzikas žurnālistikā un mūzikas raidījumu producēšanā - Aiga LeitholdeDace VolfaKristīne KomarovskaAnna Paukša, Ilze Jansone, Zane Gargažina, Alise Pabērza, Elva Lorence, Brita Barone.

Un šis saraksts nav noslēdzams, jo mums ir daudz  talantīgu, skaistu balsu īpašnieces - Latvijas izpildītājas un dziesmu autores, bez kurām nemaz nebūtu vajadzība pēc industrijas! 

Un kad tad vēl, ja ne šodien – Starptautiskajā sieviešu dienā pateikt paldies par katru dienu paveikto labo darbu un novēlēt, lai industrijas kopējais spēks vairojas, lai top jaunas sadarbības un attīstās prasmes! 

 
"Lai it visā ir balanss! Starp vīrišķo un sievišķo, starp radošo un lietišķo, lai veiksmes vienmēr vairāk un sievišķīgais smaids ienes gaišumu un patiesu prieku mūsu industrijā!"  Elita Mīlgrāve (SIA  "Mikrofona Ieraksti" direktore). 
 
"Lieliski būtu, ja industrija papildinātos ne tikai ar jauniem mūziķiem, kā to redzam tagad, bet arī ieplūstu jaunas, spēcīgas asinis mūzikas menedžmentā. Lai nozares dalībnieki spētu savstarpēji sadarboties un būtu veselīga konkurence." Agnese Cimuška - Rekke ("Latvijas Mūzikas attīstības biedrības / Latvijas Mūzikas eksporta birojs" izpilddirektore).
 
"Ikvienam novēlu klausīt savai sirdsbalsij, atrast mieru sevī un darīt lietas ar tīrāko sirdsapziņu!" Loreta Reide.
 

 "Šajā laikā, kad emocionālā un morālā gaisotne ir saspīlēta, pāri visam aicinu mūsu nozari saglabāt radošumu un vēlmi pilnveidoties. Radošums ir tas, kas mūs spēj glābt – gan pilnveidojot savu garīgo pasauli, gan tehniski meklējot risinājumu kā pielāgoties esošajai situācijai. Tiem, kuriem šobrīd nav īsti iedvesmas, vienīgais veids, kā no šī iziet, ir tomēr mēģināt būt radošiem, iedvesmoties vienam no otra, skatīties  labos piemērus, no tiem, kuriem šobrīd pietiek spēka, enerģijas un iedvesmas radīt."  Liena Grīna ("Latvijas Izpildītāju un Producentu apvienības" izpilddirektore).

"Industrijai vēlu augt un zelt bez salīdzinājuma ar kādu citu piemēru! Būsim mēs paši ar savu unikalitāti - mums ir tik daudz resursu, atklātu un vēl neatklātu talantu, tradīcijas un saknes, kuras izmantot ar šodienas iespējām un inovācijām citās krāsās caur nākamās paaudzes skatu prizmu! Drosmi un neatlaidību par savu - mūsu  unikalitāti!" Samanta Tīna.

"Novēlu mums visiem nezaudēt humora izjūtu un turpināt tiekties pēc skaistā! Humors un skaistums ir pasaules glābēji visos laikos!" Aija Auškāpa ("Prāta Vētra" menedžmenta vadītāja). 

 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!