Katrīna Gupalo: Māksla ir spogulis

Raksta attēls - Katrīna Gupalo: Māksla ir spogulis  Foto: Jānis Romanovskis

06.04.2017 / Alfrēds Sebris

Mūzikas namā “Daile” 8. aprīlī plkst. 17.00 un plkst. 20.00 notiks Andreja Osokina un Katrīnas Gupalo amerikāņu mūzikas izrāde “Pēc pusnakts / after midnight”. Steidzāmies uzdot Katrīnai pāris jautājumus, lai par izrādi uzzinātu mazliet vairāk.

Pēc kādiem principiem veidojāt izrādi “Pēc pusnakts”?

Katrīna: Vēlējāmies atklāt 20. gadsimta pirmās puses amerikāņu mūziku, kas, piemērām, daudziem jauniešiem ir pavisam nezināma. Bet uz šīs mūzikas pamata ir veidojies viss, ko šobrīd dzirdam sev apkārt - radio, TV, klubos, koncertos...

Tik daudz fantastisku, krāsainu, melodisku gabalu aizgājuši kaut kur nebūtībā. Mēs tos atradām, lai parādītu savā - neparastā un mūsdienīgā skanējumā. Izrādes pamatā ir sapņu, murgu, fantāziju, nekontrolētu vēlmju pasaule.

Nakts maģijā izraujas ārā viss slēptais, tas, kas pa dienu tiek kontrolēts. Veidojot izrādi mums bija svarīgi atrast balansu starp romantisko, ekspresīvo, juteklisko, dramatisko un komisko. To visu bija iespējams realizēt, jo mūsu komandā ir ļoti spilgtas personības - horeogrāfe un dejotāja Gabija Bīriņa, pianists Andrejs Osokins, sitaminstrumentu meistars Elvijs Endelis, video mākslinieks Jānis Romanovskis un tērpu mākslinieks Reinis Ratnieks. Noteicošais bija mūzika un stāsts. 

Kādus izaicinājumus jums pašai deva šī izrāde?

Katrīna: Teju desmit gadus biju izpildījusi franču repertuāru - Edīte Piafa, Džo Dasēns, Seržs Geinsbūrs... Šajā mūzikā jutos tajā kā zivs ūdenī. Kad radās ideja par amerikāņu mūzikas programmu, nebija ne mazākās nojausmas, kas no tā visa iznāks. Tas man ir pilnīgi jauns repertuārs, pie kam - stilistiski ļoti daudzveidīgs - mūziklu, kino mūzika, Dirty blues, roks, regejs...kas tik tur nav!

Šī ir tikai mana otrā izrāde, un jau - Latvijas lielākajās koncertzālēs. Turklāt, "Pēc pusnakts / after midnight" ir grūti ielikt kādā konkrētā žanrā, tas ir ļoti eksperimentāls projekts. Tāpēc milzīgu iedvesmu un iedrošinājumu izjutu pēc pirmajiem koncertiem Liepājas “Lielajā dzintarā” un Vidzemes koncertzālē "Cēsis" - tik kolosāla sajūta, ka cilvēki saprot un izbauda šo pilnīgi jauno pasauli, ko esam radījuši. 

Kā Andrejam patīk spēlēt džezu? Un kādas ir līdzības ar klasisko mūziku? 

Katrīna: Klasiskajam pianistam, kurš spēlē lielākajās Eiropas koncertzālēs, sadarbojas ar pasaules izcilākajiem orķestriem un diriģentiem, iesaistīties šādā eksperimentālā projektā bija liels izaicinājums. Es ļoti novērtēju, ka Andrejs nebaidās no jaunas pieredzes pilnīgi svešā žanrā. Visās dziesmu aranžijās viņš meklē savu unikālo skanējumu, izmantojot arī dažādus klasiskās mūzikas paņēmienus un pat citātus. Tas ļoti bagātina šo neakadēmisko repertuāru, populāro melodiju skanējums atšķiras no visām iepriekš dzirdētajām versijām.

Jau programmā "100 gadi ar Piafu" Andrejs uz klavierēm atsvēra simfoniskā orķestra skanējumu. Piesātinātā klasiskās mūzikas faktūra viņam ļauj panākt ārkārtīgi spēcīgu un daudzveidīgu klavieru skanējumu.

Patiesībā šī robeža starp mūziku, ko saucam par klasisko un par populāro, ir daudz nenoteiktāka. Paklausieties Sergeja Rahmaņinova, Morisa Ravēla, Aleksandra Skrjabina harmonijas! Īsts džezs!

Klasiskās mūzikas pasaule taču nav izolēta - protams, ka klasiskie komponisti ir ietekmējušies no saviem laikabiedriem, kas rakstīja vieglo mūziku.

Kāds, jūsuprāt, mūsdienās ir provokatīvs priekšnesums?

Katrīna: Tas, vai klausītāju var izprovocēt, atkarīgs no paša klausītāja iekšējās pasaules un uztveres. Jo katrs jau uztver mākslu un mūziku  caur sevi, savām sajūtām, domām, jautājumiem, kas tieši viņam tajā mirklī ir svarīgi un neliek mieru. Māksla ir spogulis. Tas atspoguļo gan tās radītāju, gan arī parāda klausītājam pašam sevi. Lielākoties tas ir aizraujoši, iedvesmojoši, satraucoši.

Bet protams, ir arī tas, ko cilvēkam ir bail ieraudzīt savā dvēselē, tas, ko viņš, iespējams, vēlētos noliegt vai paslēpt. Nu lūk, provokācija gatava.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!