Fona mūzika sporta zālē ir tikpat svarīga, kā mūzika kafejnīcās un veikalos. Mūzika ļauj apmeklētājiem koncentrēties, relaksēties, kā arī motivē sportot vairāk un intensīvāk. Sporta zālē fona mūzika spēlē lielu lomu klientu piesaistīšanā vai zaudēšanā, kā arī veido sporta zāles tēlu.
Sporta zāli apmeklē dažāda tipa cilvēki, tādēļ ir grūti pieskaņoties katra klienta vēlmei. Kultūristi var dot priekšroku smagajam rokam, citiem apmeklētajiem patīk klausīties popu vai citu žanru mūziku. Katram treniņa veidam ir piemērota sava mūzika.
Lai apmierinātu klientu vēlmes var veikt balsošanu, kur katrs klients var iesniegt savu iemīļoto mūziku, kas piemērota sporta aktivitātēm, vai, piemēram, ļaut klientiem veidot kluba Spotify mūzikas atskaņošanas sarakstu. Lai visi klienti būs apmierināti, šo balsošanu un atjaunošanu var atkārtot ik pēc 2-3 mēnešiem. Tāpat Spotify, Deezer un citos straumēšanas servisos ir pieejami jau sagatavoti tematiskie sporta nodarbību mūzikas saraksti, pēc kuriem var vadīties un izprast apmeklētāju vēlmes. Piemēram:
vai
Lai gan daudzi cilvēki nejūt vēlmi skriet vai kustēties vienā ritmā ar treniņu mūziku, sinhronitāte var palīdzēt ķermenim lietot enerģiju efektīvāk. Kustoties ritmiski un sinhroni ar mūzikas ritmu, ķermenim nav jāveic korekcijas, lai koordinētu kustības. 2012. gadā Hallamas Universitātes veiktajā pētījumā pierādījās, ka riteņbraucēji, kas sinhronizēja savas kustības ar mūzikas ritmu, patērēja par 7% mazāk skābekļa, nekā tie, kas nesinhronizēja savas kustības ar mūziku.
Mūzika var kalpot kā metronoms, palīdzot saglabāt vienmērīgu ritmu un samazināt enerģijas patēriņu.
Ja sporta zālē ir telpas, kas paredzētas dažāda veida sporta aktivitātēm, tad šajās zālēs var atskaņot mūziku, kas ir piemērota katrai aktivitātei.
Brunelas universitātes veiktais pētījums pierāda, ka, veicot vingrinājumus izturības treniņam, skanot pareiza žanra mūzikai, var paaugstināt izturību par 15% procentiem. Tā kā izturības treniņi sastāv no augstas intensitātes vingrinājumiem, vislabāk izvēlēties mūziku, kas atskaņo 135 vai vairākus sitienus minūtē.
Spēka treniņam, piemēram, svarcelšanas vingrinājumiem, ir ieteicams atskaņot dziesmas ar ritmu, kas atkārtojas, 115 līdz 135 sitieniem minūtē.
Šāda veida vingrinājumiem ieteicama mierīga mūzika ar minimālu vokālu, vai pat bez tā. Labākais mūzikas ātrums ir 90 līdz 115 sitieni minūtē. Šiem vingrinājumiem var izvēlēties tādus žanrus, kā blūzs, indī roks un softroks.
Tāpat kā spēka vingrinājumiem, kardio vingrinājumiem efektīvākā ir spēcīga un ātra mūzika. Šiem vingrinājumiem vislabāk ir izvēlēties popa vai smagā metāla žanrus.
Daudzas sporta zāles neatskaņo mūziku vietā, kur tā ir visvairāk nepieciešama – peldbaseina telpā. Atskaņojot pareizo mūziku, peldēšanas zonā var samazināt atbalsi, kas parasti novērš uzmanību. Ieteicams atskaņot mūziku ar 90 līdz 130 sitieniem minūtē.
Lai sporta klubā atskaņotu mūziku, ir nepieciešama atļauja. Atlīdzības maksājums par neierobežotu pašmāju un ārvalstu mūzikas repertuāra atskaņošanu ir sākot no 12.82 EUR ceturksnī. Plašāku informāciju par maksājamās atlīdzības tarifiem var iegūt, sazinoties ar “Latvijas Izpildītāju un producentu apvienību” (LaIPA) pa tālruni 67605023, vai šeit.