Iepazīsties ar Mūzikas lietošanas paradumiem Latvijā!

Raksta attēls - Iepazīsties ar Mūzikas lietošanas  paradumiem Latvijā!

24.09.2019 / Parmuziku.lv

Vakar, 23. septembrī norisinājās radošo industriju pārstāvju forums “Kultūra. Industrija. Tehnoloģija.” (KIT) , kas no pasākuma ar tehnisku ievirzi un nosaukumu “Tehnoloģiju diena” tā pirmajos trīs gados, izaudzis par notikumu ar plašāku redzējumu un mērķiem. Forumā bija iespēja iepazīties ar pētijumu "Mūzikas lietošanas paradumiem Latvijā", ko ikgadu veic Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība (LaIPA).

Ikgadu, kopš 2016. gada tiek veikts LaIPA Mūzikas patēriņa indekss sadarbībā ar KANTAR TNS, kura mērķis ir  izzināt Latvijas iedzīvotāju mūzikas patēriņa paradumus. Apkopojot respondentu atbildes nākas secināt, ka absolūtais vairākums 94% Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 65 gadiem mūzikas ierakstus klausās vismaz reizi mēnesī un vismaz 2,7h dienā, galvenokārt, pārvietojoties ar transportlīdzekli 44%. 

Joprojām nepatīkama tendence ir lietot mūziku pārkāpjot autortiesības un puse (50%) no tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ieraksta (kopē) mūzikas ierakstus, kopējamo materiālu ir ieguvuši ieguvuši no Youtube, pārveidojot uz MP3. Legālā veidā klausoties mūziku  - avots no kā klausīties  - 62% Latvijas iedzīvotāju tas ir  radio. Savukārt visbiežāk izmantotais digitālais mūzikas ierakstu klausīšanas avots ir YouTube 50% un Spotify 37%. 

Lai gan mūzikas lietotāji ar vien biežāk izvēlas veidus kur klausīties mūziku tā, lai var paši sastādīt savus dziesmu sarakstus, Radio joprojām ir populārākais avots, paļaujoties un radio cilvēku izvēli un gaumi. Visvairāk laika Latvijas iedzīvotāji pavada klausoties Latvijas Radio 2 un Radio Skonto. 

Nav noslēpums, ka radio izvēlas atskaņot lielo ierakstu kompānijas, pasaules topu hitus lielākā pārsvarā kā vietējo izpildītāju radīto mūziku, tomēr iepriecinoši ir tas, ka arvien vairāk pašmāju mūziķu dziesmas ieņem vietu radiostacijās un topos.  Tas vērojams arī visu Latvijas Radio top 100, apkopojot  2019. gada pirmās puses spēlētākās dziesmas.

Digitālajos Mūzikas servisos ir pieejamas vismaz 35 miljonu dziesmas. Saskaņā ar Rangers Computers sniegto informāciju, katru stundu straumēšanas servisos tiek augšupielādētas 1000 dziesmas  Kopš 2017. gada Latvijā ir pieejams Latvijas Digitālās Mūzikas Patēriņa Top. Topu veido Latvijas Izpildītāju un Producentu Apvienība (LaIPA) sadarbībā ar Starptautisko mūzikas ierakstu kompāniju asociāciju (IFPI), apkopojot datus no Spotify, Deezer, iTunes, Apple Music, Amazon u.c tiešsaistes mūzikas servisiem. 

Latvijas Digitālās Mūzikas patēriņa tops iknedēļu pieejams www.parmuziku.lv sadaļā - Mūzikas patēriņa tops. 

Digitālās mūzikas patēriņa 2019. ½ gada TOP 100

 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!