Grupa “Very Cool People” laidusi klajā jaunu albumu “Dzīvs”

Raksta attēls - Grupa “Very Cool People” laidusi klajā jaunu albumu “Dzīvs” Foto: Jānis Škapars

12.06.2024

Grupa “Very Cool People” laidusi klajā savu līdz šim sprādzienbīstamāko albumu “Dzīvs”. Tas grupas diskogrāfijā ir jubilejas desmitais un intensīvā darbā tapis pusotru gadu.

Kā par albuma tapšanas procesu saka “Very Cool People” vadītājs, ģitārists Elvijs Grafcovs, “vispirms uzrakstījām mūziku, tad to ierakstījām, tad ierakstīto izmetām ārā, pielikām semplus, ierakstījām no jauna, atkal izmetām ārā, tad radījām paši savus semplus plus ierakstījām visdažādākos dzīvos instrumentus, vokālus, kliedzienus un vēl visas iespējamās skaņas, ko var izdvest ar muti, un mēģinājām panākt, lai ģitāra izklausās pēc ērģelēm, trompete skan kā smagā automašīna, saksofons atgādina basu un tā tālāk.”

Gala rezultātā albumā iekļauts līdz šim pārliecinoši lielākais mūzikas instrumentu, sintezatoru un citu elektronisko mūzikas radīšanas ierīču kopskaits grupas daiļradē. Runā, ka brīžiem ierakstā dzirdamas vienlaikus deviņas iespēlētas ģitāras un 15 dažādi sintezatori. Dažām dziesmām atsevišķu skaņas celiņu kopskaits sasniedz pat divus simtus...

“Šis ir tas albums, kura tapšanā radošumam nebija nekādu pirms tam pieņemtu robežu, turklāt ne tikai, kā grupai līdz šim bija ierasts, komponēšanas un improvizācijas, bet arī jaunu skaņu tapšanas procesā,” uzsver Elvijs.

Albumam dots nosaukums “Dzīvs”, jo tā tomēr ir “dzīvā” veidā iespēlēta elektroniskā mūzika, kas žanriski miksējas ar džezu, fanku un roku, izmantojot visus grupā pieejamos mūzikas instrumentus, ieskaitot, piemēram, klarnetes. Rezultātu var pielīdzināt Frankenšteinam, jo nedzīviem priekšmetiem piešķirta dzīvība. Tieši tāpēc albuma simbols ir tā devētās googly acis, kuras pielīmējot jebkam, priekšmets it kā atdzīvojas. Arī leģendārie “Very Cool People” kaķi albuma dizainā šoreiz tikuši pie googly eyes.

Jaunajā albumā ir arī grupai netipiski daudz dziedātā vai repotā teksta, kas arīdzan radīts pašu spēkiem un bez pieaicinātiem viemāksliniekiem to izpildīšanā. Tas darīts ar nolūku precīzi paust savas domas par grupas dalībniekiem aktuālām tēmām vai sociālajām parādībām.

“Man šoreiz dota iespēja būt arī jaunā, es pat teiktu instrumentālā lomā,” saka viena no grupas vokālistēm Paula Saija. “Šajā albumā vokāls daudz izmantots arī kā papildu instruments, to pievienojot dažādos efektos un iedziedājumos. Kopumā gan vokāls, gan instrumentālā grupa spēlē vienlīdzīgu lomu. Ierakstu process norisinājās eksperimentāli, meklējot dažādas balss iespējas, skaņas, tembrus, dažbrīd pat izkāpjot no pierasta estētiskuma balsij.”

Nākamais radošo moku posms grupai sākās jau brīdī, kad ierakstīto materiālu vajadzēja pielāgot koncertēšanas vajadzībām. Kļuva skaidrs, ka šim procesam jāpiesaista papildspēki, kā rezultātā Elvija jaunākais joks par grupu ir, ka pat viņš vairs īsti nezina, cik cilvēku lielā sastāvā “Very Cool People” šovasar koncertēs.

Jauno, masīvo koncertprogrammu grupa gan pagaidām ieplānojusi publikai atrādīt tikai vienreiz, toties ar atbilstošu vērienu – festivālā “Summer Sound” Liepājā 2. augustā. Pārējos šobrīd ieplānotajos vasaras koncertos grupa izpildīs savas iepriekšējās programmas.

Trīs jaunā albuma dziesmas – “Rikšiem”, “Ko tu vēl gaidi?” un “Plastmasmens” – grupas faniem jau labi zināmas. Tagad kopā ar albumu izdots ceturtais singls “Nē Nu Jā Nē Nu Nē”, kam labākajās grupas tradīcijās tapis arī videoklips, ko radījis Valdis Krūmiņš. Dziesmā dzirdams gan Paulas Saijas, gan grupas trombonistes Lauras Rozenbergas vokāls, kā arī... ziņu diktora Gusta Kikusta balss. Šoreiz tematiski apspēlēta dziesmas nosaukumā izmantotā tipiskā latviešu atbilde uz visiem dzīves jautājumiem.

Albuma “Dzīvs” ierakstā piedalījās Paula Saija – vokāls, Laura Rozenberga – trombons, vokāls, Oskars Ozoliņš – trompete, vokāls, Māris Jēkabsons – tenora saksofons, vokāls, Kristaps Lubovs – baritona saksofons, vokāls, Elvijs Grafcovs – ģitāra, basģitāra, sintezatori, vokāls, Māris Vitkus – taustiņinstrumenti, sintezatori, Andris Kauliņš – taustiņinstrumenti, sintezatori, Jānis Olekšs – basģitāra, Andris Buiķis – bungas, perkusijas, vokāls un Jānis Kalve – sempli un citi skaņas smalkumi.

Skaņdarbus sarakstīja un aranžēja visi grupas dalībnieki kopā, bet producēja Elvijs Grafcovs un Jānis Kalve. Ieraksts veikts “Very Cool Studio”, “Ciemupes Production” un “Labo Ierakstu Studijā”. Albumu miksējis un māsterējis Jānis Kalve. Dizaina autors – Gatis Pakalns.

Jaunais albums “Dzīvs” noklausāms lielākajās mūzikas straumēšanas platformās, kā arī pieejams kompaktdiska formātā, bet jaunais singls “Nē Nu Jā Nē Nu Nē” dzirdams labākajās Latvijas radiostacijās.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!