“Atbrīvošanas diena” pakutinās arī atvērtākos prātus

Raksta attēls - “Atbrīvošanas diena” pakutinās arī atvērtākos prātus Foto: Joerund F Pedersen

25.03.2017 / Aiga Leitholde

24. martā kinofestivāla “Spektrs7” ietvaros Latvijas pirmizrādi piedzīvoja režisoru Uģa Oltes un Mortena Travika dokumentālā filma “Atbrīvošanas diena” (Liberation Day), vēstot par to, kā slovēņi “Laibach” kļuva par pirmo Rietumu rokgrupu, kas jebkad uzstājusies pasaules noslēgtākajā valstī Ziemeļkorejā.

Norvēģa Mortena Travika sadarbība ar latviešiem - režisoru Uģi Olti un VFS studijas komandu sākās, kopā strādājot pie “Laibach” dziesmas “Whistleblowers” videoklipa uzņemšanas. Mortenam Travikam, kultūras aktīvistam un provokatoram, bija iepriekšējās iestrādnes sadarbībā ar Ziemeļkoreju, kas arī radīja vajadzīgo augsni “Laibach” koncertam. Patiesībā “Atbrīvošanas dienas” galvenais varonis ir tieši pats Mortens, ne grupa “Laibach”.

Kodolīgi atstāstot filmas sižetu, varētu teikt – tas ir stāsts par to, kā rokgrupai divu dienu laikā jāsagatavojas koncertam, šajā laikā piedzīvojot dažādus sarežģījumus. Izklausās pavisam ikdienišķi, vai ne?  Ja vien darbība nerisinātos Ziemeļkorejā – valstī, kas mums nekavējoties rada pavisam konkrētas asociācijas un priekšstatus, tik pamatīgus kā betona mūris. Tā vairs nav ierastā komforta zona.

Izsenis mākslas pētnieki un paši mākslinieki uzdot šo retorisko jautājumu – kas ir māksla? Ja mēs runājam par masu auditoriju, visdrīzāk saņemsim atbildi, ka tā ir daļa no komforta zonas – rada patīkamu atmosfēru un vienotības sajūtu ar konkrētu cilvēku kopumu, ar kuriem dali tos pašus, nemainīgos uzskatus līdzīgi kā cilvēki vienojas politiskās ideoloģijās. Filma “Atbrīvošanas diena” pēta līdzības ierasti ikdienā nesalīdzināmās lietās, provocējot skatītājus ar atvērtajiem prātiem, piemēram, vēlreiz pārdomāt brīvības jēdzienu.

Filmas noslēgumā korejiešu klausītājs par “Laibach” koncertu saka : “Es nezināju, ka pasaulē eksistē šāda veida mūzika, un tagad es zinu”, kas, manuprāt, ir arī filmas kopsavilkuma tēze.

Plašāk filmas tapšana, koncepcija un provokācijas iztirzātas Gustava Terzena un Mortena Travika sarunā, kas lasāma šeit.

Filma “Atbrīvošanas diena” Latvijas kinoteātros no 31. marta.

Slovēņu artroka grupa "Laibach" dibināta 1980. gadā kā daļa no mākslinieku politiskās kustības "Neue Slowenische Kunst", ir viena no nozīmīgākajām konceptuālajām rokkgrupām, attīstījuši industrial apakšžanu Martial industrial, iedvesmojuši neskaitāmus sekotājus, tajā skaitā grupu "Rammstein".

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!