Dūdu un bungu grupa “Auļi” aicina iepazīt senās latviešu tradīcijas (VIDEO)

Raksta attēls - Dūdu un bungu grupa “Auļi” aicina iepazīt senās latviešu tradīcijas (VIDEO) Ekrānšāviņš

31.01.2017 / Parmuziku.lv

Pērn “Auļi” laida klajā savu piekto studijas albumu “Gadalokos”, kurā katra no ietvertajām 16 kompozīcijām veltīta kādai no gadskārtām senajā latviešu kalendārā. Tuvojoties Meteņiem grupa piedāvā mūzikas videoklipu skaņdarbam "Metens”, kurā tradīcijai pietuvinātā formā atainota Budēļos iešana un lauku, un mājinieku budināšana – modināšana – pēc garās ziemas.

Folkloras kopas “Grodi” budēļu vadītājs Jānis Jasjukevičs par budēļiem:

“Budēļi ir auglības gari. To mītnes vieta ir labības lauki. Rudeņos, ar īpašiem Jumja ķeršanas rituāliem šos auglības garus labības pļāvēji liek gulēt, bet Meteņos – pavasara sākumā – modina augšā. Budēļi  pavēsta  par pavasara tuvošanos un modina auglības spēkus cilvēkos un zemē.

Budēļos tradicionāli iet tikai  vīrieši, jo viņi ir tie, kas laukus apar, apsēj un kopj.Meteņos budēļi staigā no mājas uz māju, no sētas uz sētu, no lauka uz lauku, ceļā  veicot dažādas rituālas darbības, un ar to palīdzību svētot un darot auglīgus laukus, lopus un māju iemītniekus.

Meitas, kuras dabū budēļa pērienu, visu gadu ir stipras un veselas, auglīgas - viņām izdodas visi iesāktie darbi, kā arī ir pamatotas cerības rudenī iziet pie vīra. Budēļus mājinieki gaida, vienmēr pacienā, jo uzskata, ka līdz ar budēļiem mājās un laukos ienāk svētība, tiek aktivizēts auglības un dzīvības spēks.  Budēļiem projām ejot, mājas iemītnieki tos kārtīgi pabaro un dod līdzi cienastus. Enerģijas apmaiņai ir jānotiek! 

Šī senā zemgales tradīcija – budēļos iešana - bija gandrīz aizmirsta. Bet pateicoties folkloras kopai “Grodi” un ģeologam, dabas un kultūras pētniekam Viktoram Grāvītim, XX gadsimta deviņdesmitajos gados, budēļi atkal atdzima Latvijā. Ik gadu Latvijas folkloras biedrības rīkotajos starptautiskajos masku tradīciju festivālos Grodu budēļi nes svētību un modina pavasari. Nu jau ir modušies arī šīs tradīcijas turpinātāji Zemgalē.”

“Paldies folkloras kopas “Grodi” budēļiem par iespēju iejusties Budēļu maskās un padomiem tradīcijas iepazīšanas procesā! Paldies viesmīlīgajiem “Ruķeļu” māju saimniekiem Jurim un Dainai Zalāniem par Budēļu uzņemšanu un cienāšanu! Auļiem šī ir nenovērtējama pieredze, jo esam tradīciju aplūkojuši ne tikai no teorētiskā skatupunkta, bet arī pamēģinājuši paši būt daļa no tās. Līdz šim piedāvājām klausītājiem pašiem iztēloties un vizualizēt Auļu gadskārtām veltītos skaņdarbus, bet nu gribam parādīt kā izskatās, ka Auļi iet budēļos!”: ar prieku atceroties filmēšanas procesā piedzīvoto, saka grupas “Auļi” dūdinieks Kaspars Bārbals.

Video režija: Kaspars Bārbals, Gatis Indrēvics
Montāža: Kaspars Bārbals, Gatis Indrēvics, Ēriks Kukutis
Operatori: Gatis Indrēvics, Ēriks Kukutis
Mūzika: Auļi – Metens
Producents: Studija "Lauska”
Fotogrāfiju autors: Jordi NN

 

Filmēšanā piedalījās:

Auļu budēļi: Kaspars Indrēvics, Edgars Krūmiņš, Gatis Valters, Normuns Vaivads, Māris Jēkabsons, Kaspars Bārbals, Einārs Cintiņš

Mājinieki: Leanne Barbo, Jānis Jasjukevičs, Justīne Jasjukeviča, Janta Jasjukeviča, Gunta Siliņa – Jasjukeviča, Katrīna Valtere, Daina Zalāne, Juris Zalāns, Miķelis Zalāns.

Sīkāk ar latviskajām maskošanās tradīcijām būs iespēja iepazīties Rīgā, no 24. līdz 26. februārim Latvijas Folkloras biedrības rīkotajā Starptautiskajā masku tradīciju festivālā.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!